Prima pagină » Știri politice » Antonescu despre scandalul maidanezilor: „Într-o altă țară am fi asistat la demisii. Referendumul e inutil, chiar jenant”

Antonescu despre scandalul maidanezilor: „Într-o altă țară am fi asistat la demisii. Referendumul e inutil, chiar jenant”

Antonescu despre scandalul maidanezilor:
Crin Antonescu susține că referendumul privind câinii fără stăpân care va avea loc pe 6 octombrie este "inutil, chiar jenant", apreciind, totodată, că "într-o altă țară am fi asistat la demisii" dacă se întâmpla ca un copil să moară sfâșiat de câini.

Crin Antonescu susține că referendumul privind câinii fără stăpân care va avea loc pe 6 octombrie este „inutil, chiar jenant”, apreciind, totodată, că „într-o altă țară am fi asistat la demisii” dacă se întâmpla ca un copil să moară sfâșiat de câini.

„Eu sunt de acord că într-o altă țară am fi asistat la demisii, a primarului în primul rând. Sunt absolut de acord. Dar într-o altă țară, din nenorocire, dacă un om este mușcat și băgat în spital de un câine vagabond, aia este o știre și un scandal. Noi am ajuns să moară copii și nu este primul caz. Eu cred că nu are rost, dar nu pot împiedica o asemenea decizie, pentru că este o decizie a CGMB. Dar nu are rost. Referendumul nu poate bate legea, este inutil, ce să mai discutăm, chiar este jenant”, a declarat Antonescu duminică seară la Digi TV, citat de Agerpres.

Potrivit acestuia, organizarea unui referendum duce la cheltuieli inutile, întrucât în cazul în care Parlamentul adoptă legea privind câinii fără stăpân, consultarea bucureștenilor devine inutilă.

„Eu cred că în legătură cu eutanasierea părerile bucureștenilor, ca și ale românilor, părerile sunt împărțite. Eu cred că în legătură cu o chestiune părerile bucureștenilor nu sunt împărțite: cadrul legal avem și nu trebuie niciun referendum. Nu este normal într-o țară care se pretinde civilizată să umble câini fără stăpân pe stradă și să fii în pericol să fii mușcat, ba chiar omorât, cum am ajuns în această situație. Nu îmi trebuie niciun referendum pentru asta. Legea, că este vorba de eutanasiere în formula legii sau că este o altă chestiune – problema este prinderea acestor câini, strângerea lor de pe străzi și mai departe este o chestiune care nu mai ține de referendum, mai departe este de văzut ce s-a făcut în ani de zile, nu doar de domnul Oprescu, și de ceilalți. Și dacă mergi pe formula eutanasierii, formulă pe care, cu durere în suflet, nu ar fi trebuit să ajungem să mergem pe ea, dar nu cred că mai avem acum altă soluție, tot trebuie să îi strângi și să îi duci undeva să îi eutanasiezi, pentru că nu mergi cu mitraliera pe stradă și tragi unde vezi un câine”, a afirmat președintele Senatului.

El a precizat că reacția sa privitoare la organizarea referendumului nu reprezintă un atac la adresa primarului general Sorin Oprescu.

„Nu este un atac, așa cum l-au perceput unii, la dresa lui Sorin Oprescu. Am spus doar că un referendum este chiar culmea, adică încă niște bani cheltuiți, încă o lună pierdută, când foarte probabil săptămâna aceasta în Camera Deputaților, pentru că acolo este în acest moment decizia, probabil că legea se va adopta în sensul eutanasierii, deci, la ce mai este bun referendumul?”, a spus liderul PNL.

Potrivit acestuia, PNL a susținut proiectele edilului Capitalei.

„Depinde ce înseamnă susținere. Noi am susținut proiectele primarului general și suntem gata să le mai susținem. Aici nu este vinovăția, pentru că este o vinovăție, a primarului general, nu poți să spui că nu-i. Este o vinovăție a mai multora și a noastră, a celor care am avut oameni în CGMB. Problema asta trebuia să fie prima, chiar înaintea salubrității, chiar înaintea deszăpezirii. Nu mai vorbesc înaintea statuilor, florilor și altor lucruri necesare într-un oraș mare. Toți, nu doar primarul general, toți nu au dat o importanță. În chestiunea asta cu referendumul nu avem cum să susținem. Cred că la noi consilierii au votat referendumul lui Sorin Oprescu, dar asta nu înseamnă că referendumul are sens”, a mai spus Antonescu.

Referindu-se la retragerea consilierilor PDL din CGMB, Crin Antonescu a declarat că acesta este un act politic care trebuie luat în considerare. „Putem să discutăm la nesfârșit cât au făcut primarii PDL Băsescu și Videanu în opt ani de zile, nu asta este foarte semnificativ”, a adăugat Antonescu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană