Prima pagină » Știri politice » Antonescu despre Schengen: Nu a fost niciodată prima prioritate a României

Antonescu despre Schengen: Nu a fost niciodată prima prioritate a României

Antonescu despre Schengen: Nu a fost niciodată prima prioritate a României

Președintele PNL și al Senatului, Crin Antonescu, a declarat la începutul ședinței USL că aderarea la spațiul Schengen nu a fost „niciodată prima prioritate” a țării noastre, dar acest obiectiv trebuie atins.

„România a îndeplinit tot ceea ce trebuia să îndeplinească, de mai multă vreme în conformitate cu acquis-ul pentru Schengen , în conformitate cu dispozițiile tratatului, nu cu condiții puse de noi trebuie să se discute la Consiliul JAI despre aderarea României și trebuie să se ia o decizie”, a spus liderul PNL.

Acesta și-a exprimat solidaritatea cu Guvernul, ministrul de Externe și cu cel de Interne. Ultimul a declarat că ministrul de Interne german a ratat ocazia să tacă când a spus că Germania se va opune aderării la Schengen a României. Antonescu a precizat că „cine dorește să blocheze luarea unei decizii la Consiliul JAI” trebuie să vină cu argumente.

„Cât este aderarea la spațiul Schengen de prioritară despre asta , am mai spus că nu a fost niciodată prima prioritate a României, dar rămâne un obiectiv pentru că ne dorim acest lucru, pentru că am cheltuit foarte mulți bani pentru că am făcut eforturi tehnice, organizatorice, diplomatice și sigur că este un scop care trebuie atins”, a subliniat Crin Antonescu.

Potrivit acestuia, Guvernul nu a avut „reacții dure, ci reacții ferme” bazate pe argumente.

„Pentru noi este foarte important atâta timp cât avem un Guvern, autorități să ne apere interesele cu seriozitate, fermitate, argumente. Dacă mereu atunci când autoritățile noastre, fie că este vorba de ministrul de externe, fie că este vorba de ministrul de interne vor adopta niște poziții ferme, verticale noi vom sări în capul lor considerând că în felul acesta ne supărăm partenerii eu cred că nu este o atitudine normală, asta trebuie să cerem de la miniștrii noștri să ne apere cu fermitate interesele”, a conchis Antonescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși