Prima pagină » Știri politice » Antonescu la Târgu Mureș: „Președintele UDMR a spus o prostie fără margini despre mine” PLUS: Ce melodie au ales organizatorii pentru final

Antonescu la Târgu Mureș: „Președintele UDMR a spus o prostie fără margini despre mine” PLUS: Ce melodie au ales organizatorii pentru final

Antonescu la Târgu Mureș: „Președintele UDMR a spus o prostie fără margini despre mine
Președintele PNL, Crin Antonescu, a declarat la Târgu Mureș că respectă minoritatea maghiară din țara noastră, dar președintele UDMR a spus „o prostie fără margini" când a afirmat că liberalul nu suportă prezența ungurilor în Românie.

Președintele PNL, Crin Antonescu, a declarat la Târgu Mureș că respectă minoritatea maghiară din țara noastră, dar președintele UDMR a spus „o prostie fără margini” când a afirmat că liberalul nu suportă prezența ungurilor în România.

„Ungurii au făcut multe lucruri bune, spre exemplu această clădire (n.r – Palatul Culturii din Târgu Mureș), e o clădire superbă, una dintre cele mai frumoase din România. Din păcate recent, liderul UDMR spunea despre mine, înscriindu-se într-un cor al unei anumite propagande, că nu mai suport existența UDMR sau a ungurilor în România. Este o prostie fără margini, concetățenii noștri de etnie maghiară sunt oameni la fel ca noi cu calități și defecte, sunt cel mai prestigios grup minoritar etnic din România”, a spus Antonescu.

El i-a transmis „prietenește” președintelui UDMR, Kelemen Hunor, că nu suportă ca premierul unei alte țări să dea dispoziții electorale cetățenilor din România și ca președintele României să se „gudure” pe lângă acel premier.

„Propaganda construiește o imagine total calomnioasă, mincinoasă despre mine și PNL ca imaginea unui om politic, xenofob, antiamerican, antieuropean. Mint și forțează comparații, fac recurs la Brătieni, dar uită un lucru pe care noi liberalii, național-liberalii nu o să îl uităm niciodată: că atunci când delegații Marii Adunări de la 1 decembrie de la Alba Iulia au venit la București cu rezoluțiile adunării pe primul-minstru îl chema Brătianu, era președintele PNL și a spus vă așteptam de o mie de ani”, a subliniat Antonescu.

Liberalul a spus că vrea ca toți conducătorii români să respecte articolul din Constituție care vorbește despre statul național, independent și unitar.

La finalul reuniunii de la Târgu Mureș, la care au participat Crin Antonescu, Victor Ponta, Liviu Dragnea, Mircea Dușa și Daniel Constantin s-a cântat în aplauzele sălii „Treceți batalioane române Carpații”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
„Vreau să nu mai sufăr”. O tânăra de 25 de ani din Spania, care a trecut prin două violuri și a rămas paraplegică, a fost eutanasiată
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Noelia, tânăra de 25 de ani care a ales eutanasia, a plecat „în pace”. Dorința sfâșietoare de pe patul de spital
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o RADICAL
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
În general, consumul excesiv de alcool este nociv, dar care băutură este cea mai dăunătoare?