Prima pagină » Știri politice » Antonescu spune că Băsescu este „și mai epavă” și că de la Ponta vrea „mai multă forță”

Antonescu spune că Băsescu este „și mai epavă” și că de la Ponta vrea „mai multă forță”

Antonescu spune că Băsescu este
Președintele PNL, Crin Antonescu, a dat, miercuri, la România TV, calificative pentru oamenii politici, el spunând că Traian Băsescu este acum "și mai epavă" decât în timpul referendumului și că, pe de altă parte, își dorește ca premierul Victor Ponta să aibă "mai multă forță".

Președintele PNL, Crin Antonescu, a dat, miercuri, la România TV, calificative pentru oamenii politici, el spunând că Traian Băsescu este acum „și mai epavă” decât în timpul referendumului și că, pe de altă parte, își dorește ca premierul Victor Ponta să aibă „mai multă forță”.

La solicitarea moderatorului de a-i da un calificativ lui Traian Băsescu în situația actuală, revenit la Cotroceni și scăpat de referendum, Crin Antonescu a spus: „Așa de rău mi-a părut că a fost greșit înțeles cuvântul sau a fost înțeles ca o ocară. Îl repet, e cel din referendum. Revenit la Cotroceni sau nu, din punct de vedere politic, epavă. Astăzi, și mai epavă”.

Potrivit lui Antonescu, acesta este singurul cuvânt care poate caracteriza un om care, după ce pierde „în asemenea hal un vot”, după ce 89% dintre compatrioții care se exprimă îi spun că nu îl mai vor, mai este pus și în situația de a se întoarce împotriva acestui vot.

Despre relația cu premierul Victor Ponta, Antonescu a declarat că este „foarte bună, neobișnuit de bună pentru doi oameni politici, chiar dacă ar fi în același partid, cu atât mai mult cu cât sunt în partide diferite”.

„Aș vrea, sper, aștept, aș vrea mai multă forță și mai multă convingere că șapte milioane de voturi sunt, întodeauna, din punct de vedere politic, mai devreme sau mai târziu, mai puternice decât un Parchet, un serviciu”, a spus Antonescu.

Întrebat dacă lui Victor Ponta îi lipsește forța, președintele PNL a răspuns: „Nu am spus că îi lipsește. Dar niciodată nu strică mai multă. Forța, ca și mintea. Nu la domnia sa, în general”.

Despre ideea unei posibile candidaturi a lui Sorin Oprescu la Președinție, Crin Antonescu a comentat: „De ce nu? Orice om care face politică, administrație, primarii Capitalei au și tradiție, are o cotă de încredere, este un potențial candidat la președinție. Nu e o problemă pentru mine, în mod special, asta, și nu cred că la panoplia de posibili candidați la alegeri prezidențiale, dacă odată o să mai apucăm să mai facem alegeri prezidențiale în țara asta, dacă la panoplia asta se mai adaugă un personaj, nu cred că e nimic nou”.

Crin Antonescu a refuzat să facă un comentariu privitor la democrat-liberalul Elena Udrea, spunând că aceasta nu e în raza sa de acțiune.

„Am citit tot așa, pe surse, cam multe lucruri inexacte pe surse, că am luat decizia de a candida în Sectorul 6 eu, împotriva domniei sale. Nu, chiar nu. Nu am avut o asemenea preocupare, nu am căutat-o, nu am găsit-o. E dezinteres”, a ținut să menționeze Antonescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Secția pentru Procurori a CSM îl audiază pe Viorel Cerbu pentru șefia DNA. Reluarea votului în cazul Alex Florența și Marius Voineag
Digi24
Cum a răspuns Călin Georgescu la întrebarea din ce bani trăiește. Misterul surselor de finanțare ale fostului candidat la președinție
Cancan.ro
Amantlâc! Bogdan Stancu s-a cuplat cu o celebră prezentatoare TV, deși e căsătorit. Avem imaginile incendiare
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii
Mediafax
Tranzacția prin care frații Pavăl vor să preia grupul Carrefour România a ajuns în analiza Consiliului Concurenței. Ce urmărește autoritatea înainte de a da sau nu avizul
Click
Prăjitură turnată cu mere de post. Un desert simplu și economic, ideal în post
Digi24
Cum ar putea cucerirea unei insule minuscule să prăbușească regimul de la Teheran și să deblocheze strâmtoarea Ormuz. Trump o dorește
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Ce se întâmplă doctore
Leonard Miron a ajuns de nerecunoscut. Transformare şocantă a fostului prezentator TV. A slăbit peste 60 de kg
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primul oraș din România cu radare fixe e-Sigur. Amenzile ajung acasă în câteva zile
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Cum îți organizezi casa fără stres și fără cheltuieli inutile