Prima pagină » Știri politice » Anunțul lui Dragnea după ce Ponta i-a făcut o vizită acasă. Ce se întâmplă cu candidatura fostului premier

Anunțul lui Dragnea după ce Ponta i-a făcut o vizită acasă. Ce se întâmplă cu candidatura fostului premier

După toate șicanele din ultima vreme referitoare la eventuala susținere pe care Victor Ponta ar acorda-o Partidului România Unită (PRU), condus de Bogdan Diaconu, și criticile lui Dragnea la adresa acestei formațiuni, despre cu care spune că nu-și dorește sub nicio formă să se asocieze, pentru că este „un partid naționalist sau chiar extremist", cei doi sociali-democrați s-au împăcat. Aseară, Victor Ponta a venit acasă la Liviu Dragnea, iar cei doi au discutat despre viitorul PSD și au decis împreună că vor „lupta" împreună la alegerile parlamentare, a anunțat președintele PSD printr-o postare pe Facebook.

În ultima vreme, schimburile de replici dintre fostul premier Victor Ponta și președintele PSD, Liviu Dragnea, au fost din ce în ce mai frecvente, mai ales după ce în discuție a intrat problema PRU, președintele acestei formațiuni declarând în nenumărate rânduri că îl așteaptă pe Ponta să conducă „Patrula lui Vlad Țepeș”. 

Victor Ponta a spus despre PRU că România „ar avea nevoie de un partid naționalist”, în vreme ce Liviu Dragna a declarat răspicat că nu are de gând să se asocieze cu o grupare „poate chiar extremistă”. În urma tuturor contradicțiilor, însă, cei doi social-democrați s-au împăcat joi seară.

„Victor Ponta a venit aseară la mine acasă. Am vorbit despre România, despre PSD și despre viitor. Va lupta alături de mine și de colegii din partid pentru ca familiile din România să aibă o viață mai bună. Victoria din decembrie o să fie victoria românilor!”, a scris Liviu Dragnea într-o postare pe Facebook. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Templul culturii din inima Bucureştiului. A fost inaugurat în urmă cu 173 de ani