Prima pagină » Știri politice » Băsescu, cel mai dur mesaj după plângerea împotriva lui Dăncilă: Orban s-a autodeclarat slugă a lui Iohannis

Băsescu, cel mai dur mesaj după plângerea împotriva lui Dăncilă: Orban s-a autodeclarat slugă a lui Iohannis

Băsescu, cel mai dur mesaj după plângerea împotriva lui Dăncilă: Orban s-a autodeclarat slugă a lui Iohannis
Băsescu despre Ludovic Orban: S-a autodeclarat slugă a lui Iohannis

„Din punct de vedere al președintelui, dânsul poate să ceară demisia. Deci nu văd aici răul cel mai mare, dar văd prostia afișată pe toți pereții politici, pentru că înainte să faci o plângere penală prim ministrului, trebuie să te uiți în Constituție măcar puțin. Constituția nu e atunci când ai Sică mandolină care cântă după ureche. Art 7 alineatul 2 spune în mod expres președintele nu-l poate revoca pe premier. Ca să nu mai vorbim despre faptul că, eu cred că am intrat într-o zonă propagandistică luând în seamă plângerea făcută în mod slugarnic de președintele PNL. El s-a autodeclarat slugă a lui Iohannis (…). Putea să facă cel mult o sesizare, dar nu să ceară urmărirea penală (…) Ne aflăm în fața unei acțiuni, nici măcar nu pot să-i spun aventurier, ci a unui om cu foarte mică valoare politică, Sică Mandolină care a făcut o plângere ca să arate că a fost o slugă credincioasă”, a spus Traian Băsescu la România Tv.

Băsescu mai spune că nu crede că actualul șef DIICOT, Daniel Horodniceanu, nu va face o solicitare de ridicare a imunității.

„Eu cred că Horodniceanu nu e la mintea lui Sică Mandolină și să facă o solicitare de ridicare a premierului a imunității. Președintele nu cred că va intra în acest joc și să-i facă o astlfe de solicitare, pentru că s-ar compromite. Modul în care a procedat Guvernul în ceea ce privește mutarea ambasadei de la Tel Aviv nu a respectat procedura. E un articol 102 care spune că Guvernul asigură realizarea politice externe a țării. (…) Cred că Horodniceanu are capul mai mare decât Kovesi. Horodniceanu pare mult mai înțelept decât voluntara Kovesi care face … în funcție de înțelegeri”, a mai spus Traian Băsescu.

Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, joi, la Iași, că a sesizat Parchetul General „în calitate de cetățean” de faptul că Viorica Dăncilă și Liviu Dragnea au difuzat informații cu caracter secret. Plângerea este și pentru uzurpare funcție, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Am depus o sesizare la Parchetul de pe lânga Înalta Curte de Casație și Justiție privind anumite fapte comise de Viorica Dăncilă și Liviu Dragnea legat de pregătirea, adoptarea și aducerea la cunoștința opiniei publice și ce s-a întâmplat legat de memorandum. Am depus sesizarea în calitate de cetățean al României. Am considerat demersul o obligație morală. Niciodată nu am acceptat să fiu pasiv la lucrurile care afectează România. Riscă să distrugă orice credibilitate a României pe plan extern. Riscă să pună în pericol interesele fundamentale ale țării. Sesizarea îi vizează pe Viorica Dăncilă și pe Liviu Dragnea. Clanul de pigmei obișnuiți să se joace pe malul Lacului Belina nu poate afecta interesele țării”, a spus Orban.

Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ) a dispus, joi, trimiterea plângerii depuse de Ludovic Orban contra premierului Viorica Dăncilă structurii de parchet competente, respectiv DIICOT, au precizat, pentru MEDIAFAX, surse judiciare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Unde petrec românii sărbătorile de iarnă? Patru din 10 hoteluri au grad de ocupare sub 50% de Crăciun și Revelion
Digi24
Cum le răspunde premierul Bolojan celor care îl numesc „Ilie Sărăcie”
Cancan.ro
DERAPAJUL lui Mircea Dinescu. A lansat un atac controversat la adresa Rodicăi Stănoiu
Prosport.ro
Andreea Bălan, apariție extravagantă la TVR. Iubita lui Victor Cornea a făcut senzație cu rochia ei
Adevarul
Locul din România cu drumuri complet asfaltate și case pentru toată lumea. Ce facilități are în 2025 un orășel de la capătul țării
Mediafax
Cum să dormi mai bine: Obiceiuri susținute de știință care te pot ajuta să ai un somn cu adevărat odihnitor
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Câți ani va sta Vlad Pascu după gratii! Decizia finală a judecătorilor de la Înalta Curte de Casație și Justiție
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Gabriela Prisăcariu înainte să devină celebră. Soţia lui Dani Oţil s-a transformat radical! Imagini pe care le-ar vrea șterse
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
Mai multe fosile uimitoare s-au dovedit a fi cu totul altceva
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Un astronaut a surprins peisajul de poveste cu lacul Yellowstone acoperit de zăpadă