Prima pagină » Știri politice » Băsescu îl contrează pe Dragnea: Este un „ayatollah” pentru Executiv. Cum îi răspunde șeful Camerei Deputaților

Băsescu îl contrează pe Dragnea: Este un „ayatollah” pentru Executiv. Cum îi răspunde șeful Camerei Deputaților

Băsescu îl contrează pe Dragnea: Este un
Fostul președinte Traian Băsescu și liderul PSD, Liviu Dragnea, au avut, miercuri, la dezbaterea moțiunii de cenzură, un schimb de replici, Băsescu spunând că Dragnea e un "ayatollah" care spune Executivului ce să facă, iar acesta replicându-i că "numai în România te înjură unul pe timpul tău".

„Vom vota împotriva guvernului Grindeanu. Domnule, trebuie să vă hotărâți ce fel de Executiv suntem. Suntem un Executiv în care știm că am vorbit cu primul-ministru și deciziile reflectă voința lui sau sunteți un Executiv care aveți la partid un ayatollah care spune ce e bine și ce e rău”, a spus Băsescu.

La încheierea discursului său, Băsescu a făcut din nou referire la „ayatollah”.

„Doamnelor și domnilor, vă mulțumesc pentru răbdare. Domnule ayatollah, vă mulțumesc pentru timp și vă doresc o zi bună”, a încheiat Băsescu.

Președintele PSD, Liviu Dragnea, aflat la prezidiul Camerei Deputaților, i-a replicat lui Băsescu: „Domnule președinte, numai în România se poate întâmpla să te înjure unul pe timpul tău”. El a făcut astfel trimitere la faptul că Traian Băsescu și-a susținit discursul din plen pe timpul alocat PSD.

„Da, și numai în România un ayatollah poate să fie ortodox”, i-a replicat la rândul său Băsescu.

În discuție a intervenit și președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, aflat alături de Dragnea la prezidiu.

„Domnule președinte, eu i-am spus lui Dragnea să nu vă dea din timpul lor pentru că o să ajungeți să-i luați la întrebări pe banii lor”, a spus și Tăriceanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa respiră ușurată după plecarea lui Viktor Orbán. Bruxelles-ul scapă de blocajul Ungariei
Digi24
Explicațiile unui jurat Eurovision din R. Moldova pentru votul acordat Alexandrei Căpitănescu
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
O țară frecventată de români înăsprește regulile privind perioada de ședere pentru turiști
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De la 1 iulie se introduce o nouă taxă de drum. Pentru anumite vehicule se va plăti un tarif de peste 60 de lei/100 km
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Este adevărat că femeile trebuie să se antreneze diferit de bărbați?