Prima pagină » Știri politice » Băsescu răspunde „jignirii” lui Voronin: „E furios. Pe unul ca el nu te poți supăra”

Băsescu răspunde „jignirii” lui Voronin: „E furios. Pe unul ca el nu te poți supăra”

Băsescu răspunde

În replică față de afirmațiile liderului Partidului Comunist din Republica Moldova, Vladimir Voronin, cum că Traian Băsescu „sună seara (liderii de la Chișinău, n.r.) aflându-se în stare de ebrietate”, președintele s-a declarat jignit, dar nu s-a supărat.

„Eu nu mă supăr pe el, pentru că pe unul ca el nu te poți supăra”, a răspuns Traian Băsescu. În estimările șefului statului, Voronin este „foarte furios pentru că nu a reușit numirea unui prim-ministru la Chișinău”.

Potrivit PRO TV Chișinău, liderul Partidului Comuniștilor din Republica Moldova, Vladimir Voronin, a declarat pentru postul de televiziune TV7 că președintele român Traian Băsescu face presiuni asupra politicienilor de la Chișinău și îi sună în stare de ebrietate.

Întrebat despre ce vorbesc oficialii moldoveni cu președintele român, Voronin s-a limitat să spună că acesta „se amestecă, dictează, vine cu cerințe”.

Întrebat apoi pe cine sună Băsescu, Voronin a răspuns: „Pe cine să sune? Pe toți îi sună. Pe rând”. El a precizat însă că pe el nu l-a sunat.

La rândul său, Traian Băsescu a admis discuțiile pe care le-a avut cu mai mulți lideri din Republica Moldova susținând că va continua să stea de vorbă cu aceștia.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Inteligența artificială ajunge în sala de examen. Profesorii se confruntă cu o nouă PROVOCARE
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
TRAGEDIA prin care a trecut Anca Serea. Motivul pentru care primul ei soț a murit la doar 36 de ani
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Versurile muzicii pop au devenit tot mai întunecate din punct de vedere moral. Ce spune asta despre societate?