Prima pagină » Știri politice » Băsescu: Trebuia să refac în vară cursurile pentru reconfirmarea brevetului, dar am avut altă treabă

Băsescu: Trebuia să refac în vară cursurile pentru reconfirmarea brevetului, dar am avut altă treabă

Băsescu: Trebuia să refac în vară cursurile pentru reconfirmarea brevetului, dar am avut altă treabă
Președintele Traian Băsescu a declarat, vineri, la Constanța, că în această vară trebuia să își reconfirme brevetul de comandant de navă, dar a avut "altă treabă", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Președintele Traian Băsescu a declarat, vineri, la Constanța, că în această vară trebuia să își reconfirme brevetul de comandant de navă, dar a avut „altă treabă”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Întrebat de jurnaliști când va urma cursurile de reconfirmare a brevetului de comandant de navă, acesta expirând în luna august, Băsescu a răspuns: „Trebuia să le refac în vara asta, dar am avut altă treabă”.

Ulterior, șeful statului a făcut o fotografie de grup cu comandanții de nave prezenți la evenimentul din Șantierul Naval Constanța și a fost întrebat de către o jurnalistă când va merge la aceste cursuri. „Du-te tu la cursuri în locul meu”, a răspuns președintele râzând, după care a continuat: „M-au ținut ăștia ocupat vara asta”.

Traian Băsescu trebuie să se înscrie la cursurile de reconfirmare a brevetului de comandant de navă, în cazul în care va dori să mai plece pe mare, după ce brevetul său a expirat în luna august.

Șeful statului a mai urmat cursurile de reconfirmare a brevetului de comandant de navă în august 2007, la Centrul Român pentru Pregătirea și Perfecționarea Personalului din Transporturi Navale.

Conform legii, reconfirmarea brevetului se face automat în cazul în care, în ultimii cinci ani, există cel puțin 12 luni de ambarcare pe o navă comercială, pe funcție. Cum Traian Băsescu nu se poate încadra în această categorie, dacă va dori să mai navigheze el va trebui fie să urmeze cursurile de reconfirmare a competenței profesionale la Centrul Român pentru Pregătirea și Perfecționarea Personalului din Transporturi Navale, fie să susțină examene de reconfirmare la Autoritatea Navală Română.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Peste 100 de oameni au participat la dezvelirea bustului generalului decedat Radu Theodoru, fost suspect într-un dosar de trădare
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
Fost ministru al Sănătății, avertisment dur: Legea salarizării poate declanșa o nouă grevă în toamnă
Click
Cine este Ema Viziru și cu ce se ocupă. Soția lui Lucian Viziru, concurentă la „MasterChef”
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cea mai bogată familie din lume?