Prima pagină » Știri politice » Boc: Actualul Guvern doar administrează, nu guvernează țara, asta e realitatea

Boc: Actualul Guvern doar administrează, nu guvernează țara, asta e realitatea

Boc: Actualul Guvern doar administrează, nu guvernează țara, asta e realitatea
Fostul premier Emil Boc consideră că actualul Guvern doar administrează, nu guvernează țara, el declarând că fără măsurile luate în timpul guvernării sale, în 2010, România era acum într-o situație mult mai dificilă decât alte țări din UE, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Fostul premier Emil Boc consideră că actualul Guvern doar administrează, nu guvernează țara, el declarând că fără măsurile luate în timpul guvernării sale, în 2010, România era acum într-o situație mult mai dificilă decât alte țări din UE, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Întrebat, sâmbătă, de ziariști cum comentează referirile făcute de președintele Traian Băsescu la adresa guvernărilor Boc, Ungureanu și Ponta, fostul premier Emil Boc a răspuns că fără măsurile luate în timpul guvernării sale se ajungea la situația în care România să se închidă.

„Sunt lucruri pe care le-am trăit, le-am cunoscut, le cunosc și sunt reci, dar adevărate. Fără acele măsuri din 2010, astăzi eram într-o situație mult mai dificilă decât alte țări din UE, pentru că noi nu eram în zona euro, nu ne proteja nimeni și, practic, ajungeam să închidem România, pentru că dobânzile de 7 – 10 la sută care erau pe piață pentru împrumuturile pe scurtă durată și faptul că nimeni nu se mai uita cu ochi plini de încredere la România ne-a obligat să ne facem noi ordine acasă, după aceea să redevenim credibili. Actualul Guvern doar administrează, nu guvernează țara, asta e realitatea”, a spus Boc.

Întrebat, de asemenea, dacă nu crede că se simte o apropiere a președintelui Traian Băsescu de PSD și de Guvernul Ponta, în condițiile în care șeful statului a apreciat și actuala guvernare, Boc a spus că faptul că Guvernul Ponta n-a distrus ce s-a făcut în timpul guvernării sale este un lucru care poate fi observat în cifrele de la Statistică.

„Cred că în momentul când spui adevărul el nu trebuie decât privit ca atare. Faptul că Guvernul Ponta n-a distrus ce am făcut noi, este un lucru pe care îl putem observa în cifrele de la Statistică. Faptul că nu ia măsuri noi, care să sprijine mediul de afaceri, este o realitate. De aceea am spus că actualul guvern administrează, dar nu guvernează țara, are partea bună că nu a distrus ce am făcut, dar are partea proastă că nu aduce nicio măsură în plus pentru a susține mediul de afaceri ci, dimpotrivă, îl ignoră”, a arătat Emil Boc.

Președintele Traian Băsescu a declarat, vineri, referindu-se la situația economică a României, că „nava e la cheu, în port sigur”, el mulțumind pentru că s-a ajuns aici guvernelor Boc, Ungureanu și Ponta.

„Am trăit cu toate cele trei guverne și încerc să dau fiecăruia ce-i al lui. Guvernul Boc a pus interesul național deasupra interesului de partid și practic și-a sacrificat voturile pentru a restabili echilibrul macroeconomic al țării, pentru a da șanse la reluarea dezvoltării, pentru a reda românilor demnitatea. O țară care împrumută bani de la Fond ca să-și plătească salariile cu pensiile nu e o țară cu cea mai bună reputație”, a afirmat Băsescu.

Șeful statului a adăugat că mulțumește și Guvernului Ungureanu pentru că „nu a afectat parcursul de recuperare și de recuperare a dezechilibrelor, spunând că același lucru este valabil și pentru Guvernul Ponta.

Acesta a mai afirmat că România a ajuns la stadiul la care nu se mai bate pentru supraviețuire.

Traian Băsescu el a ținut să menționeze că „cel mai consistent” a mulțumit Guvernului Boc.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Acuzații dure de la vârful Vaticanului pentru Uniunea Europeană