Prima pagină » Știri politice » Bolojan explică decizia Guvernului privind votul în DIASPORA: Este un joc politic. Nu trebuie să ne ascundem și de această formulă

Bolojan explică decizia Guvernului privind votul în DIASPORA: Este un joc politic. Nu trebuie să ne ascundem și de această formulă

„Este un joc politic”, afirmă Ilie Bolojan, despre modificările aduse de Guvern în ceea ce privește votul în Diaspora. Executivul a adoptat pe 16 ianuarie actul normativ care stabilește data și regulile pentru alegerile prezidențiale din luna mai.

Una dintre modificări este că votul din străinătate nu va continua după ce secțiile din țară au fost închise.

„Este un joc politic. Nu trebuie să ne ascundem și de această formulă. De fapt, Guvernul, prin ordonanța pe care a adaptat-o, a stabilit o oră la care să se finalizeze votul în toată lumea, în sensul ora de finalizare în România. Dar, în același timp, compensatoriu, în loc de vineri, începerea votării la prânz, începe votarea de vineri dimineața. Deci, aceste 2-3 care se pierd, să spunem, la vot, acolo unde fusul orar este total diferit de al României, în Statele Unite, de exemplu, se câștigă prin votul de vineri dimineața”, explică liderul PNL, la Euronews România.

Potrivit lui Bolojan, „nu se pierde nimic și practic 99% din diaspora românească, care este concentrată în Europa, au câteva ore în plus”.

Președintele PNL subliniază că dacă s-ar fi afectat într-adevăr capacitatea românilor din afară să voteze prin această măsură, n-ar fi fost de acord. „Se uniformizează procesul de vot”, încheie Bolojan.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Templul culturii din inima Bucureştiului. A fost inaugurat în urmă cu 173 de ani