Prima pagină » Știri politice » Marcel Boloș, despre plafonul de 9,4 din PIB pentru pensii: „Este pe 50 de ani, termen foarte lung și e un OBSTACOL”

Marcel Boloș, despre plafonul de 9,4 din PIB pentru pensii: „Este pe 50 de ani, termen foarte lung și e un OBSTACOL”

Marcel Boloș, despre plafonul de 9,4 din PIB pentru pensii: „Este pe 50 de ani, termen foarte lung și e un OBSTACOL”

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, este de părere că nu s-ar rezolva problema actualizării şi majorării pensiilor dacă România ar rămâne în PNRR cu plafonul de 9,4% din PIB pentru sistemul de pensii.

„Plafonul de 9,4% din sistemul de pensii, care include și pensiile speciale, poate fi un obstacol pe viitor dacă Guvernul ar trebui să ia an de an măsuri de actualizare sau de majorare a pensiilor pentru a răspunde fie unei evoluții ascendente a inflației sau a altor influențe care sunt la nivel macroeconomic. Ar trebui Guvernul, în funcție de acestea, să actualizeze sau să majoreze pensiile.

Termenul pentru care noi avem acest plafon de 50 de ani este unul pe termen foarte lung, să menții astfel de plafon de cheltuieli, în condițiile în care media acestui plafon de cheltuieli în statele europene ajunge undeva la 13% din PIB.

Deci e limpede că din această perspectivă n-aș vrea să se înțeleagă că – ne urmărește Comisia Europeană în declarațiile noastre – că noi dorim eliminarea acestui plafon, ci înlocuirea indicatorului cu unul care poate să aducă tot disciplină financiară.  Ne-am gândit să fie ponderea transferurilor de stat către bugetul asigurărilor sociale în PIB la un anumit procent. Încă nu-l avem stabilit.

Noi am dori să îl înlocuim cu un alt indicator pentru ca să lase liberă decizia Guvernului pe viitor în privința actualizării pensiilor, să nu ajungă acest indicator un blocaj sau să frâneze măsurile pe care Guvernul ar trebui să le decidă în perioade cum este acesta în privința inflației”, a afirmat Marcel Boloș, la Digi 24.

„Oricâte măsuri luăm în privința pensiilor speciale, mai avem nevoie și de alte măsuri”

Ministrul Investiţiilor continuă și arată că „în alte state UE nu există plafon”.

„Pot să spun cu siguranță că noi avem sistemul de pensii speciale și legile acestea și rate de înlocuire, procentele după care se calculează aceste pensii comparabile cu celelalte state membre. Problema de fond e discrepanță între sistemul de pensii speciale cu rate de înlocuire a veniturilor foarte eterogene, de la procente care variază între 60%, până la 85%, când dincolo, în sistemul de pensii  general, procentul despre care noi discutăm, este de 43,5%, deci aici este problema pe fond a României.

Noi dacă am face această reducere a pensiilor speciale și am rămâne cu plafonul de 9,4% din PIB n-am rezolva pe fond pe 50 de ani problema actualizării și a majorării pensiilor, pentru că avem aproape spre 115 miliarde de lei fondul de pensii general și 12 miliarde de euro în fondul de pensii speciale, ceea ce denotă că oricâte măsuri luăm în privința pensiilor speciale, mai avem nevoie și de alte măsuri pentru a crea spațiul bugetar necesar pentru sistemul de pensii”,

„Până rezolvăm jalonul cu pensiile speciale, noi nu putem înainta cu celelalte jaloane”

Marcel Boloș spune că Ministerul Muncii este coordonatorul reformei.

„Până rezolvăm jalonul cu pensiile speciale, care se regăsește în cererea de plată numărul 3, noi nu putem înainta cu celelalte jaloane.

Comisia a cerut ca cele 3 reforme cu impact bugetar major – pensiile speciale, pensiile generale și legea salarizării bugetarilor – să fie analizată la impact pentru a vedea care este impactul macro asupra bugetului și pentru a vedea dacă noi asigurăm condiția de sustenabilitate pentru cele 3 reforme, condiție comună”, punctează oficialul din Guvern.

Vă recomandăm să citiți și:

VIDEO | Ciolacu: România trebuie să facă anumite REFORME asumate în PNRR. Avem o ciumă a pensiilor speciale care este o inechitate

Marcel Boloş, MANDAT din partea Guvernului pentru renegocierea PNRR: „E nevoie şi de o negociere a procentului din PIB alocat pensiilor”

Peste 80.000 de români cu VENITURI LUNARE de peste 25.000 de lei. Mulți dintre ei, în Poliție și Justiție

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Loredana Groza, mărturisire care a mișcat-o pe Simona Halep înainte ca tatăl artistei să se stingă din viață
Adevarul
Apelul care ridică semne de întrebare după moartea fiicei lui Tommy Lee Jones. Tânăra ar fi prezentat „modificări de culoare”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Oamenii de știință au dezvoltat o nouă metodă de a „asculta” limbajul ascuns al creierului