Prima pagină » Știri politice » Bulgaria respinge acordul de transfer de vehicule blindate în Ucraina / Rumen Radev: Siguranța cetățenilor bulgari este prima prioritate

Bulgaria respinge acordul de transfer de vehicule blindate în Ucraina / Rumen Radev: Siguranța cetățenilor bulgari este prima prioritate

Bulgaria respinge acordul de transfer de vehicule blindate în Ucraina / Rumen Radev: Siguranța cetățenilor bulgari este prima prioritate

Președintele bulgar Rumen Radev a respins proiectul de lege privind ratificarea acordului cu Ucraina privind furnizarea de transportoare blindate de personal la Kiev, relatează presa națională. 

Constituția bulgară îi acordă președintelui o putere limitată de veto, permițându-i șefului statului să returneze legislația Adunării Naționale pentru discuții ulterioare.

Decizia liderului de la Sofia de a se opune acordului dintre Ministerul de Interne bulgar și Ministerul Apărării al Ucrainei se bazează pe lipsa cunoștințelor adecvate în rândul membrilor parlamentului cu privire la detaliile specifice ale donației.

Justificarea dreptului de veto notează că parlamentarii nu erau suficient de familiarizați cu parametrii specifici ai donației, ceea ce îi privează de posibilitatea de a evalua în mod obiectiv dacă echipamentul furnizat nu mai este necesar, se arată într-un comunicat al președinției bulgare.

În luna noiembrie, legislativul bulgar a ratificat acordul dintre Ministerul de Interne bulgar și Ministerul Ucrainean al Apărării privind furnizarea gratuită a unui lot de vehicule blindate vechi la Kiev.

Potrivit comunicatului citat, nu au fost luate în considerare nici sarcinile de război încredințate Ministerului Afacerilor Interne și nici nevoile Direcțiilor Principale ale Poliției de Frontieră și Siguranța la Incendiu și Siguranța Publică.

Președintele a subliniat importanța înțelegerii parametrilor specifici ai donației și a potențialelor utilizări alternative ale echipamentului donat, dar și necesitatea unei evaluări cuprinzătoare înainte de a lua o decizie în acest sens, transmite BNN.

Vetoul are implicații în securitatea națională

Unul dintre aspectele cheie subliniate de președintele Radev îl reprezintă „potențialele utilizări alternative ale echipamentelor de transport blindate în Bulgaria”.

Această perspectivă se aliniază cu concentrarea președintelui asupra punerii pe primul loc a siguranței, sănătății și vieții cetățenilor bulgari. Radev insistă pe necesitatea de a lua în considerare implicațiile mai largi ale acordurilor internaționale de sprijin militar asupra securității naționale și siguranței publice.

Sunt ghidat de convingerea că siguranța, sănătatea și viața cetățenilor bulgari ar trebui să fie prima prioritate, a comentat președintele bulgar, citat de censor.net.

Vetoul președintelui a determinat ca acordul să fie retrimis parlamentului pentru noi dezbateri.

CITEȘTE ȘI:

VIDEO | Orban se opune deschiderii discuțiilor de aderare cu Ucraina: Asta nu coincide cu interesele multor state și, cu siguranță, nu cu ale Ungariei

SCENARII la ultimul Consiliu JAI din 2023. România și Bulgaria rămân oficial în cărți, dar tot la „poarta” Schengen. Subiectele de pe agenda zilei

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Guardian: Piesa României la Eurovision „glorifică asfixierea sexuală”
Digi24
Gafa de începători care a compromis o unitate de elită din Rusia. Asasinii lui Putin, demascați pentru că au folosit Google Translate
Cancan.ro
Zodia care va străluci mai mult ca niciodată începând cu 2026. Astrologii anunță succes pe toate planurile pentru acești nativi, până la sfârșitul deceniului
Prosport.ro
FOTO. Fiica de 19 ani a fostului fotbalist se iubește cu un jucător mai mare cu 8 ani
Adevarul
Mihail Kogălniceanu, cel mai fierbinte punct al României: „Parcă-i controlează cineva pe americani? Pot să aducă și o armă chimică“
Mediafax
Jurnaliștii de la Reuters au dezvăluit identitatea celebrului Banksy. Cum l-au „prins”
Click
Comoara Iranului: cel mai mare diamant roz din lume și tezaurul de miliarde din Teheran
Digi24
Reacția furioasă a Rusiei după ce a fost bombardată de Ucraina. Moscova se întoarce împotriva Franței şi Regatului Unit
Cancan.ro
Cine plătește gardul de hotar și ce faci când vecinul refuză să contribuie
Ce se întâmplă doctore
„Cel mai dorit bărbat de pe Internet” dezvăluie că a purtat peruci timp de 14 ani pentru a-și ascunde chelia. „Dacă o femeie încerca să îmi atingă părul, evitam imediat gestul”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Caz extrem! Mașina cu istoric suspect în România: modelul care a avut 22 de proprietari
Descopera.ro
Mister rezolvat: Cum aterizează pisicile mereu în picioare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Arheologii ar fi descoperit cea mai veche formă de scriere cunoscută până acum