Prima pagină » Știri politice » Călin Georgescu: Dacă doriți să susțineți ORICE persoană în semnarea de liste pentru candidatură, vă rog să o faceți cum va dictează conștiința

Călin Georgescu: Dacă doriți să susțineți ORICE persoană în semnarea de liste pentru candidatură, vă rog să o faceți cum va dictează conștiința

Galerie Foto 13

„În această campanie nu despre mine a fost vorba. Pentru mine ați contat voi, poporul, nu eu. Nu a fost vorba despre mine, Călin Georgescu. Putea fi vorba despre oricare altă persoană. Sistemul nu acceptă pe nimeni din afară lui.”, a spus Călin Georgescu, la scurt timp după ce judecătorii CCR au respins candidatura sa la alegerile prezidențiale.

Călin Georgescu consideră că „am ajuns să depindem de alții și acum ne-am trezit că nu suntem în stare să ne decidem singuri.”

„Am vrut că Bucureștiul să fie orașul păcii. Am ajuns aici și din cauza noastră, a tuturor celor care am stat și am privit de la distanță. Am crezut că va veni cineva să ne salveze. Nu se poate așa ceva. Am greșit și noi că am lăsat totul 35 de ani în seama altora. Am ajuns să depindem de alții și acum ne-am trezit că nu suntem în stare să ne decidem singuri.”, a mai spus Georgescu.

„Misiunea s-a realizat. Poporul român s-a trezit în conștiința. Nimeni nu poate reface ce au distrus alții în 35 de ani. Libertatea presupune că voi toți să fiți liberi în conștiința.”, a mai spus Georgescu. 

„Acum, odată ce vezi cum arată iadul, e alegerea fiecăruia dacă face pactul cu diavolul sau dacă rămâne cu credință în Dumnezeu. După 2000 de ani suntem în aceeași stare: ne ducem crucea fără să dovedim statornicie în credință noastră pentru adevăr. Eu nădăjduiesc că în aceste luni am deschis mințile și sufletele către adevăr. Ați avut ocazia să vedeți adevărul cel adevărat cu ochii voștri. Ce se întâmplă dovedește că nu suntem liberi nici în România, nici în Europa. Sistemul ne-a testat. A învățat și a înțeles că majoritar suntem predispuși să ne supunem.”, a mai precizat fostul candidat la alegerile prezidențiale.

Călin Georgescu dă de înțeles că momentan nu va susține pe nimeni și nici nu spune susținătorilor săi pe cine să voteze.

„După ce s-a întâmplat azi la CCR voi rămâne ferm în semnalul meu pentru democrație. Dacă doriți să susțineți orice persoană în semnarea de liste pentru candidatura, va rog să o faceți cum va dictează conștiința. Noi suntem poporul, noi rămânem România. Va mulțumesc, a fost o onoara să rămânem ipreuna în această chemare istorică.”, a încheiat Călin Georgescu.

FOTO: Alexandru DOBRE/ MEDIAFAX


CITIȚI ȘI:

Candidatura lui Călin Georgescu, RESPINSĂ de judecătorii CCR / Votul a fost UNANIM / Georgescu: Azi, stăpânii au decis: fără egalitate, fără LIBERTATE

George Becali este CONVINS că George Simion va fi în turul doi: „Acum să vedem cine o să fie candidatul cu care va intra”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai bogate familii din lume au devenit și mai bogate în anul 2025