Prima pagină » Știri politice » Ciolacu: Pensiile trebuie să crească. Bani sunt. Deficitul bugetar nu creşte cu niciun leu

Ciolacu: Pensiile trebuie să crească. Bani sunt. Deficitul bugetar nu creşte cu niciun leu

Ciolacu: Pensiile trebuie să crească. Bani sunt. Deficitul bugetar nu creşte cu niciun leu

Liderul PSD, Marcel Ciolacu, spune că există bani pentru majorarea pensiilor, pentru că Guvernul îi mutase în Fondul de rezervă şi ajunseseră „puşculiţa electorală a PNL”.

Astăzi am făcut dreptate pentru 5 milioane de pensionari! Pensiile trebuie să crească cu 40%! Bani sunt! Guvernul mutase banii pensionarilor, copiilor şi profesorilor în Fondul de rezervă şi în capitolul Acţiuni Generale de la Ministerul Finanţelor, de unde puteau fi folosiţi după bunul plac de Orban şi Cîţu!!! Banii ţării ajunseseră Puşculiţa electorală a PNL! Din care cumpărau primari, traseişti şi voturi”, scrie pe Facebook Marcel Ciolacu.

El apreciază că PSD a făcut ce este corect a mutat banii înapoi la oameni.

„Pentru că sunt ai lor, nu ai lui Orban sau Iohannis! Deficitul bugetar nu creşte cu niciun leu! Singurul impact negativ este pentru Orban şi PNL care rămân fără banii cu care să-şi cumpere noile mandate”, conchide social-democratul.

Marcel Ciolacu compară acțiunile Guvernului cu ale fascistilor

Președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, acuză Guvernul că va ajunge să taie și salariile românilor

„Ne vine rândul fiecăruia în parte. Acum sunt pensionarii, au fost copiii. Nu sunt bani pentru alocații, dar au avut bani să cumpere primari. Au venit pensionarii, le tăiem veniturile, au venit copiii, le tăiem veniturile”, a spus Marcel Ciolacu.

Ciolacu: Social-democrații sunt o minoritate și liberalii au tot

Marcel Ciolacu a declarat duminică la România TV că social-democrații sunt „o minoritate” și că liberalii „au tot” – Guvern, Parlament, Cotroceni. Liderul social-democrat susține că, în acest context, PNL trebuie să își asume ce se întâmplă și să nu mai caute vinovați în altă parte. În același timp, marcel Ciolacu a criticat Guvernul pentru că nu a dublat alocația, nu a distribuit măști pentru copiii care merg lașcoală și nici nu a distribuit tabletele promise pentru noul an școlar.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Tragedia din Bacău. Șefa Ambulanței județene spune că nu și-a dat seama cât de grav era cazul copilului mort la școală: „Acum cu siguranță aș fi trimis echipaj cu medic”
Mediafax
Fosta iubită a unui cântăreț celebru, acuzată că a pus la cale uciderea lui
Click
Țara care a ajuns lider în turismul de relaxare și wellness. Mulți români aleg să-și petreacă vacanță aici: „M-am simțit complet relaxată și fără stres”
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Praful de supernovă ar putea fi „de vină” pentru unul dintre cele mai mari mistere ale Universului