Prima pagină » Știri politice » Cioloș îl propune pe Ghinea ministru al Fondurilor Europene

Cioloș îl propune pe Ghinea ministru al Fondurilor Europene

Cioloș îl propune pe Ghinea ministru al Fondurilor Europene
Premierul Dacian Cioloș a transmis, marți, președintelui Klaus Iohannis propunerea pentru Ministerul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, în prezent consilier de stat pentru afaceri europene.

„Premierul Dacian Cioloș a înaintat astăzi domnului președinte al României, Klaus Iohannis, propunerea de numire în funcția de ministru al Ministerului Fondurilor Europene a domnului Cristian Ghinea, Consilier de Stat la Cancelaria Prim-Ministrului”, se arată într-un comunicat al Guvernului.

Întâlnirea de marți între premierul Dacian Cioloș și președintele Klaus Iohannis a fost amânată pentru miercuri.

Președintele a fost internat marți și supus unei intervenții chirurgicale la umărul drept. El a anunțat, pe Facebook, că se simte bine și își va relua miercuri activitatea la Palatul Cotorceni.

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Obiceiurile alimentare contează mai mult decât am crede pentru adolescenți