Prima pagină » Știri politice » Crin Antonescu, despre proiectul de revizuire a Constituției: Nu este nevoie de calitatea de cenzor nici a Comisiei de la Veneția, nici a altcuiva

Crin Antonescu, despre proiectul de revizuire a Constituției: Nu este nevoie de calitatea de cenzor nici a Comisiei de la Veneția, nici a altcuiva

Crin Antonescu, despre proiectul de revizuire a Constituției: Nu este nevoie de calitatea de cenzor nici a Comisiei de la Veneția, nici a altcuiva
Președintele Comisiei de revizuire a Constituției, Crin Antonescu, a declarat că nu are „nicio emoție" în privința proiectului adoptat și că „nu este nevoie de calitatea de cenzor a Comisiei de la Veneția și nici a altcuiva".

Președintele Comisiei de revizuire a Constituției, Crin Antonescu, a declarat că nu are „nicio emoție” în privința proiectului adoptat și că „nu este nevoie de calitatea de cenzor a Comisiei de la Veneția și nici a altcuiva”.

„Noi nu avem nicio emoție. Privim această discuție cu Comisia de la Veneția, cu oricare altă instituție internațională ca pe ocazia de a avea anumite sugestii care ne-au scăpat. Există de pildă în capitolul de drepturi și libertăți anumite sugestii, nu le-am inclus pe toate. Nu avem niciun fel de dubiu, nu este nevoie de calitatea de cenzor nici a Comisiei de la Veneția, nici a altcuiva, pentru că nu avem și nu ne poate indica nimeni de bunăcredință și rațional vreun articol discutabil sub aspectul democrației și al statului de drept, drepturilor fundamentale ale cetățeanului”, a spus Antonescu.

El a precizat că reprezentanții Comisiei de la Veneția sunt așteptați pe 4 – 5 iulie pentru a avea o discuție asupra proiectului de revizuire a Constituției.

„Comparația pe care unii încearcă să o facă cu modificările constituționale din Ungaria nu are nici cel mai mic temei”, a subliniat Antonescu.

El a adăugat că amendamentul privind combaterea traseismului a fost prevăzut în noul proiect al Legii Fundamentale, dar trebuie să treacă și de analiza Curții Constituționale.

Senatorul PNL, Tudor Chiuariu, a precizat că reprezentanții Comisiei de la Veneția vor elabora în primă fază un draft asupra proiectului de Constituție, iar un document final urmează să fie elaborat în luna octombrie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel puțin 35.000 de oameni au murit în Europa din cauza căldurii extreme din această vară