Prima pagină » Știri politice » Crin Antonescu, pentru Gândul: „PNL își va asuma în continuare Ministerul Justiției”

Crin Antonescu, pentru Gândul: „PNL își va asuma în continuare Ministerul Justiției”

Crin Antonescu, pentru Gândul:
Crin Antonescu susține că PNL își va asuma în continuare Ministerul Justiției

Crin Antonescu susține că PNL își va asuma în continuare Ministerul Justiției, decizia finală în privința propunerii pe care liberalii i-o vor face premierului urmând să fie luată Biroului Politic Național al partidului.

„În nume personal, vă pot spune că PNL își va asuma în continuare Ministerul Justiției și va face o propunere pentru acest portofoliu. Decizia finală aparține BPN”, a declarat Crin Antonescu pentru gândul. Liderul PNL a adăugat că așteaptă clarificări de la premierul Victor Ponta despre discuțiile purtate la CSM.

El a precizat că ședința Biroului Politic Național al PNL va avea loc mâine.

„Dacă premierul nu reușește să rezolve în urgență cazul numirii procurorilor, și dacă are nevoie de cineva la Justiție, iar Ministerul Justiției este în responsabilitatea PNL, mâine la acest BNP vom face și propuneri pentru funcția de ministru. Noul ministru va face și propunerile pentru șefia Parchetului General și DNA și se va folosi procedura lungă pentru numire”, a spus Antonescu.

Liberalul a precizat că va discuta cu premierul dacă mandatul acestuia la Ministerul Justiției se va scurta. Potrivit legii, Ponta are dreptul să rămână ministru interimar la Justiție pentru 45 de zile.

„Interimatul lui Victor Ponta se termină peste 45 de zile, dar s-ar putea să fie dureros și să se încheie mai repede. L-am auzit pe premier că dorește să desemneze un ministru stabil, voi discuta cu domnia sa. Poate premierul se întâlnește cu președintele și vor ignora ce s-a întâmplat la CSM și să facă propuneri. Deocamdată, totul este neclar”, a comentat Crin Antonescu situația de la Ministerul Justiției.

Președintele PNL a subliniat că nu crede că prin pozițiile sale publice a influențat decizia luată de CSM.

„Emiteți ipoteza că doamna Hăineală a fost influențată de poziția luată de mine? Mă flatați. Nu am comunicat o poziție publică pentru a impresiona pe cineva și nu cred că am influențat decizia cuiva. Pur și simplu am făcut cunoscut această poziție față de publicul larg, față de alegători”, a răspuns Antonescu când a fost întrebat dacă simte că a obținut o victorie prin faptul că Laura Codruța Kovesi nu a fost propusă pentru șefia DNA.

Crin Antonescu a respins informațiile vehiculate potrivit cărora între PNL și PSD ar fi existat negocieri pentru o rocadă între ministere.

„Ieri, un post de televiziune, mai de casă așa, a vehiculat ideea unui troc. Până dimineață dintr-un minister s-au făcut vreo patru, că iau liberalii marile proiecte, că domnul Șova intră în șomaj ca ministru, că luăm Apărarea și așa mai departe, ideea era ca PNL să fie din nou atacat, că vrea compensații, că vrea să răscumpere chestia asta cu Kovesi, că vrea un purcoi de bani, nu s-a pus nicio dată această problemă. S-a pus o ipoteză, dacă premierul va face propunerile în calitate de ministru al Justiției, iar doamna Kovesi va figura printre ele, este posibil ca PNL să renunțe la Ministerul Justiției de tot. Nu a fost vorba de niciun fel de troc, de purcoaie de bani sau de compensații”, a spus liberalul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Download our new free desktop app
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
Download our new free desktop app
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
„Magnifica Humanitas”, manifestul Papei Leon despre impactul Inteligenței Artificiale