Prima pagină » Știri politice » Cristian Preda: Băsescu ar trebui să facă publică scrisoarea către Ponta și Antonescu

Cristian Preda: Băsescu ar trebui să facă publică scrisoarea către Ponta și Antonescu

Cristian Preda: Băsescu ar trebui să facă publică scrisoarea către Ponta și Antonescu
Europarlamentarul PDL Cristian Preda susține, pe blog, că ar fi bine ca președintele Traian Băsescu să facă publică scrisoarea către premierul Victor Ponta și președintele Senatului, Crin Antonescu, pe tema numirii procurorilor.

Europarlamentarul PDL Cristian Preda susține, pe blog, că ar fi bine ca președintele Traian Băsescu să facă publică scrisoarea către premierul Victor Ponta și președintele Senatului, Crin Antonescu, pe tema numirii procurorilor.

Potrivit lui Preda, cea mai bună cale de a tăia legătura creată la Haga și în alte câteva capitale între MCV și Schengen este de a face ceva serios în primul domeniu.

„Ar fi bine ca T. Băsescu să facă publică scrisoarea la care a făcut referire V. Ponta”, scrie Preda pe blog.

Liderul PNL Crin Antonescu a declarat, sâmbătă, că președintele Traian Băsescu le-a scris lui, ca președinte al Senatului, și premierului Victor Ponta legat de numirea procurorului general și a șefului DNA și a arătat că nici el nici prim-ministrul nu au atribuții în această privință.

„Astăzi (sâmbătă – n.r.), președintele țării, domnul Băsescu, îi scrie din nou lui Victor Ponta, primului-ministru, îmi scrie mie, ca președinte al Senatului, punându-ne în vedere că dacă nu punem mai repede procurorii, cei doi procurori, procurorul general și șeful DNA, o să fim vinovați de neintrarea în Schengen, ignorând complet faptul că nu numai eu ca președinte al Senatului, dar chiar și primul-ministru nu avem niciun fel de atribuție în această privință. Mecanismul este foarte bine cunoscut: ministrul Justiției propune, CSM avizează” a spus Antonescu, într-o emisiune a postului Antena 3.

Europarlamentarul PDL Monica Macovei și-a anunțat candidatura la șefia partidului, ea precizând, în conferința de presă susținută duminică alături de Cristian Preda, Sever Voinescu, Theodor Baconschi, Adrian Papahagi, că moțiunea pe care o depun împreună se numește „Reformiștii”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Spectacolul primăvării atrage tot mai mulți turiști în nordul Greciei