Prima pagină » Știri politice » Dăncilă: Am văzut lașitatea lui Tăriceanu, minciunile lui Ponta, plângerile penale ale lui Orban, jignirile lui Barna și atacul lui Iohannis / Șeful ALDE: Dragă Viorica, ți-am oferit repetat sprijinul pentru a merge în Parlament. L-ai refuzat

Dăncilă: Am văzut lașitatea lui Tăriceanu, minciunile lui Ponta, plângerile penale ale lui Orban, jignirile lui Barna și atacul lui Iohannis / Șeful ALDE: Dragă Viorica, ți-am oferit repetat sprijinul pentru a merge în Parlament. L-ai refuzat

Dăncilă: Am văzut lașitatea lui Tăriceanu, minciunile lui Ponta, plângerile penale ale lui Orban, jignirile lui Barna și atacul lui Iohannis / Șeful ALDE: Dragă Viorica, ți-am oferit repetat sprijinul pentru a merge în Parlament. L-ai refuzat
Viorica Dăncilă a declarat că a văzut lașitatea lui Călin Popescu Tăriceanu, plângerile penale ale lui Ludovic Orban, jignirile lui Dan Barna și atacul lui Klaus Iohannis, precizând că trebuie să se lupte cu toți acești bărbați de stat care nu au înțeles că lupta politică e pe proiecte.

„Am văzut lașitatea domnului Tăriceanu, am văzut minciunile domnului Ponta, am văzut plângerile penale din partea domnului Orban și jignirile domnului Barna. Am văzut încă o dată atacurile domnului Iohannis. Înțeleg că trebuie să mă lupt cu toți acești bărbați de stat ai României care nu au înțeles că lupta politică e pe proiecte și nu pe cine țipă sau jignește mai tare”, a afirmat Viorica Dăncilă, într-o declarație de presă susținută miercuri la Palatul Victoria.

Dăncilă a adăugat că dacă acești politicieni se poziționează împotriva unui singur om, atunci ea trebuie să aibă românii, femeile din această țară de partea ei și toți oamenii care nu mai acceptă astfel de jigniri și comportamente.

„Dacă toți acești oameni politici care conduc acest stat și care au putere în partidele lor se poziționează împotriva unui singur om, înseamnă că eu de partea mea trebuie să am românii, femeile din această țară, toți oamenii de bine care nu vor mai accepta vreodată astfel de cuvinte și comportamente și care vor echilibru, consens și oameni responsabili în funcțiile de conducere ale statului. Ne vom duce cu demnitate mandatul până la capăt și vom avea curajul să ne uităm în ochii românilor pentru că nu am luat niciodată vreo măsură împotriva lor”, a conchis șeful Executivului.

ALDE a stabilit, luni, ieșirea de la guvernare și alianța cu Pro România. Cele două partide au decis să îl susțină pe Mircea Diaconu candidat independent la prezidențiale. În afară de Ramona Mănescu, toți miniștrii ALDE au demisionat din funcție.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, miercuri, că respinge integral remanierea propusă de premierul Viorica Dăncilă, precizând că propunerile pe care le-a primit sunt inacceptabile. Șeful statului a mai spus că actualul Guvern are nevoie de o confirmare în Parlament și solicită declanșarea procedurii în acest sens.

În cazul în care noul Executivul nu va trece de Parlament, Iohannis susține că există soluții constituționale pentru a nu intra într-o criză profundă.

Tăriceanu: Dragă Viorica, ți-am oferit repetat sprijinul pentru a merge în Parlament. L-ai refuzat

Președintele ALDE Călin Popescu Tăriceanu i-a transmis premierului Viorica Dăncilă un mesaj, în care i s-a adresat cu „dragă Viorica”, precizând că i-a oferit în trecut sprijinul pentru face un Guvern mai bun, prin votul în Parlament, însă a refuzat.

„Dragă Viorica, ți-am oferit repetat sprijinul meu pentru a merge în Parlament ca să facem un Guvern mai bun. L-ai refuzat. Vei veni acum în Parlament trimisă de domnul Iohannis. Fără mine…”, a scris Călin Popescu Tăriceanu, miercuri, pe Facebook.

Reacția liderului ALDE vine după ce premierului Viorica Dăncilă a declarat că preșeidintele Klaus Iohannis are un comportament la fel de imatur și egoist precum Călin Popescu Tăriceanu, unul blocând numirea miniștrilor, iar celălalt abandonând guvernarea.

„Domnul Iohannis a înlocuit funcția de mediator cu partidele politice cu cea de sabotaj. Președintele nu a înțeles câtă nevoie România are nevoie de stabailitate. E un comportament la fel de imatur și egoist ca cel al lui Tăriceanu. Unul abandonează guvernarea, altul blochează numirea miniștrilor”, a afirmat șeful Executivului, într-o declarație de presă susținută miercuri la Palatul Victoria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Mitul copilului singur la părinți: De ce prejudecățile despre egoism sunt false?