Prima pagină » Știri politice » Dăncilă: Meleșcanu a acceptat în ideea că nu e de acord cu alianța ALDE – PRO România / Meleșcanu: Există și rețineri foarte multe. Va trebui să mergem în Senat, să vedem care va fi votul

Dăncilă: Meleșcanu a acceptat în ideea că nu e de acord cu alianța ALDE – PRO România / Meleșcanu: Există și rețineri foarte multe. Va trebui să mergem în Senat, să vedem care va fi votul

Dăncilă: Meleșcanu a acceptat în ideea că nu e de acord cu alianța ALDE - PRO România / Meleșcanu: Există și rețineri foarte multe. Va trebui să mergem în Senat, să vedem care va fi votul
Viorica Dăncilăa declarat că a discutat cu Teodor Meleșcanu și acesta a acceptat preluarea șefiei Senatului, în ideea că acesta nu este de acord cu alianța ALDE și Pro România. Premierul a adăugat că PSD a vrut să fie corect și să lase ALDE locul de președinte al forului legislativ menționat.

„Am avut o discuție cu domnul Meleșcanu legată de șefia Senatului. Am făcut această propunere. Domnul Meleșcanu a acceptat în ideea că dânsul nu e de acord cu coaliția ALDE – Pro România”, a afirmat Viorica Dăncilă, luni, la Parlament.

Președintele PSD a mai spus că șefia Senatului a aparținut ALDE, iar social-democrații au vrut să fie corecți cu partidul condus de Călin Popescu Tăriceanu.

„Locul a fost al ALDE și noi am vrut să arătăm că suntem corecți până la capăt. Puteam să avem din partea PSD, dar am arătat că suntem corecți până la capăt. Am discutat cu colegii mei, am discutat azi și la întâlnirea cu președintele Camerei Deputaților. A fost un vot la Senat pentru acest lucru. Vom vedea acum când va fi votul (cu câte voturi va veni dl Meleșcanu – n.r.)”, a conchis Dăncilă.

Reacția vine după ce grupul senatorilor PSD a decis susținerea fostului ministru de Externe pentru funcția de președinte al Senatului, în urma renunțării la poziție a lui Călin Popescu Tăriceanu.

Meleșcanu: Există și rețineri foarte multe. Va trebui să mergem în Senat, să vedem care va fi votul

Teodor Meleșcanu, propus de PSD pentru a prelua conducerea Senatului, a declarat, luni, că a existat o discuție pe această temă în grupul senatorial ALDE, menționând că există foarte multe rețineri din partea colegilor și că totul se va decide la votul din Senat.

„A fost o decizie, am discutat și în grupul senatorial, există și rețineri foarte multe, va trebui sa mergem în Parlament, în Senat, să vedem care va fi votul. Nu toți (colegii mă susțin pentru conducerea Senatului -n.r.)”, a declarat Teodor Meleșcanu.

Îngrebat de ce a acceptat această ofertă din partea PSD, în condițiile în care ALDE a ieșit de la guvernare, fostul ministru de Externe a replicat: „Cred că e o perioadă extrem de dificilă pentru România în care avem nevoie de stabilitate. Nu mă interesa funcția de ministru. Eu sunt membru ALDE și rămânem în Opoziție”.

Chestionat ce anume l-a nemulțumit pe liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, Teodor Meleșcanu a precizat că au fost poziții în cadrul formațiunii „potrivit cărora nu ar trebui să mai existe nicio relație cu PSD”.

„Din punctul meu de vedere, așa cum am spus și la discuțiile pe care le-am avut înainte de a adopta decizia de ieșire de la guvernare, eu am propus și a fost aprobată ideea ca la nivel regional, județean organizațiile noastre care colaborează cu PSD și cu alte organizații să rămână pe același sistem și în continuare, deci există și un interes din punctul acesta de vedere”, a completat Meleșcanu.

Fostul ministru de Externe a precizat că nu s-a pus problema exvluderii sale din ALDE până în momentul de față.

„Nu s-a discutat (excluderea din ALDE). Eu cred că colegii vor realiza că e cea mai bună idee. Nu accept eu sprijinul, ei (PSD -n.r.) mi-au oferit. Cred sincer că e nevoie de stabilitate în România și Parlamentul va avea un rol deosebit. Toată lumea are șanse, că eu nu știu la PSD, la liberali cum vor vota oamenii. Eu sper ca relația să nu se înrăutățească, sper să ajut mult mai mult partidul din această poziție. Nu cred că putem ajunge la această variantă (excludere n.r.)”, a conchis Teodor Meleșcanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Progres major în cazul uneia dintre principalele cauze ale paraliziei