Prima pagină » Știri politice » De ce a fost exclusă din AUR senatoarea Diana Șoșoacă. Dezvăluirile lui Sorin Lavric: „Am crezut că dacă o luăm pe duhul blândeții putem să îi hrănim spiritul coleric”

De ce a fost exclusă din AUR senatoarea Diana Șoșoacă. Dezvăluirile lui Sorin Lavric: „Am crezut că dacă o luăm pe duhul blândeții putem să îi hrănim spiritul coleric”

De ce a fost exclusă din AUR senatoarea Diana Șoșoacă. Dezvăluirile lui Sorin Lavric: „Am crezut că dacă o luăm pe duhul blândeții putem să îi hrănim spiritul coleric”
Demersul lui Șoșoacă: Cinci ani de închisoare pentru „știri antiromânești” / Sursă FOTO: Eduard Vînătoru - Mediafax Foto

Liderul senatorilor AUR, Sorin Lavric, a explicat de ce a fost exclusă Diana Șoșoacă din Alianța pentru Unirea Românilor, punctând faptul că „a continua cu ea în AUR înseamnă a compromite formațiunea pe termen lung”.

Diana Șoșoacă a fost exclusă din AUr în cursul zilei de miercuri, 10 februarie, după ce a susținut un discurs despre vaccin în Parlament, unde la un moment dat microfonul i-a fost oprit din cauza lucrurilor nefondate pe care le spunea, printre care faptul că „matricea națională”, respectiv femeile și copiii, este omorâtă deoarece vaccinul anti-COVID-19 provoacă infertilitate în cazul femeilor.

Diana Șoșoacă – „certăreață, virulentă, coelrică”

„Perspectiva divorțului dintre AUR și doamna Sosoaca plutea în aer, însă am crezut că dacă o luăm pe duhul blândeții putem să îi hrănim spiritul coleric. Nu s-a putut. Ea nu poate fi înfrânată cu nimic. Probabil că nici cu ea însăși nu se poate privi în oglindă. Astăzi, picătura care a umplut paharul a fost scandalul pe care l-a iscat în plenul Senatului. Eu eram în dreapta doamnei președinte, Anca Dragu, când doamna Șoșoacă, pentru că nu i s-au alocat minutele care oricum nu i se cuveneau potrivit algoritmului pentru declarații politice, a făcut scandal și a început să o insulte pe doamna președinte și pe domnul Ciprian Bucur (n.r. secretar general al Senatului). La sfârșit, după ce i s-a oprit microfonul, început să urle în sală. A plecat urlând, i-a făcut pe domnul Bucur și pe doamna Anca Dragu infractori”, a explicat Sorin Lavric, pentru Digi24.

De asemenea, acesta a adăugat că Diana Șoșoacă „a țipat și la mine și altercația a continuat în biroul lui Claudiu Tîrziu”.

„Emană numai energie negativă”

„Ne-a insultat, spunând că cine suntem noi să îi spunem ei ce să facă. Asta e structura ei, certăreață, virulentă. Ea, prin prisma profesiei, a fost învățată să meargă până în pânzele albe cu cearta, știind că oamenii cu bun simt cedează și așa am procedat și noi, am încercat să lăsăm de la noi. Dar astăzi ne-a insultat atât de mult, încât ne-am dat seama că nu se poate continua așa. L-am sunat și pe George Simion și a fost imediat de acord. Am strâns grupul de senatori AUR, le-am spus. Știu foarte bine toți cine este Diana Șoșoacă, ce structură are, colerică, emană numai energie negativă. Nu am mai putut. A continua cu ea în AUR înseamnă a compromite formațiunea pe termen lung”, a mai susținut liderul senatorilor AUR.

De asemenea, acesta a precizat că totți cei din forul de conducere al AUR, la nivel național, au votat pentru excluderea avocatei din Alianță.

„Am vorbit cu Biroul Central, forul de conducere la nivel național. S-a votat. Toți au fost de acord cu excluderea. Așa că, doamna Șoșoacă nu mai este membru al partidului, ea va rămâne senator. Dar va fi singură, nu va mai sta în rândul de bănci AUR, îi vom retrage sprijinul din toate comisiile. La una era chiar președinte, la comisia pentru abuzuri. De acum încolo va fi singură, arătându-ne nouă cât de mici suntem în comparație cu ea, Mântuitorul lumii”, a mai susținut Sorin Lavric.

De asemenea, în cursul serii de miercuri, 10 februrie, și conducerea partidului a confirmat printr-un comunicat excluderea Dianei Șoșoacă.

Diana Șoșoacă nu ar fi urmat „strategia AUR”

„Domnia sa a refuzat sistematic să acționeze, atât în parlament, cât și în spațiul public, în conformitate cu strategia grupului senatorial AUR, precum și cu deciziile conducerii partidului. De la data prezentului comunicat, dna senator Diana Șoșoacă Ivanovici își exercită mandatul în afara grupului senatorial al AUR”, precizează Biroul Național de Conducere.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză