Prima pagină » Știri politice » Doru Bușcu: „Nicușor Dan ar putea fi câștigător, dar n-ar fi la fel de bun cum ar fi Crin Antonescu” / „Este încrucișarea dintre Iohannis și Băsescu”

Doru Bușcu: „Nicușor Dan ar putea fi câștigător, dar n-ar fi la fel de bun cum ar fi Crin Antonescu” / „Este încrucișarea dintre Iohannis și Băsescu”

Redactorul-șef Cațavencii, Doru Bușcu, a declarat joi, că deși ar putea fi câștigător la alegerile prezidențiale, Nicușor Dan „n-ar fi la fel de bun sau la fel de potrivit sau la fel de salutar cum ar fi Crin Antonescu”. Mai mult, acesta îl aseamănă pe primarul general al Capitalei cu Klaus Iohannis, fostul președinte al României. 

Ar fi un Iohannis înmulțit cu 3,14, cu numări Pi. Are aceleași atribute: tăcere, incompetență, lipsă totală de experiență politică și lipsa oricărui efort de a progresa politic, lipsă de empatie, distanță, aroganță. Dispreț, ăsta mi se pare, de fapt, un lucru grav. Stând la distanță de popor, tu, practic, îl disprețuiești, pentru că el este recipientul unui vot popular, pe președinte îl votează lumea”, a spus Doru Bușcu.

Bușcu: „A învățat lucrurile rele de la Băsescu”

Doru Bușcu a mai adăugat, despre Klaus Iohannis, că s-a aflat în afara exercițiului funcției și a responsabilităților sale.

Nicușor se poartă cam la fel. Sigur, Nicușor, la nivelul științei, îl depășește la matematică pe profesorul de fizică de plan înclinat cu mult. Dar, problema este că matematica singură nu explică lumea, nu rezolvă singură probleme, are nevoie de multe alte științe, are nevoie de experiență, are nevoie de politică, are nevoie de libertate, are nevoie de empatie, are nevoie de calități personale care țin de psihologia deschisă a candidatului pe care Nicușor nu le are.

Dar, el este o specie compozită, este încrucișarea dintre Iohannis și Băsescu. Nu numai că îl sprijină Băsescu, dar are cam același traseu. A învățat lucrurile rele de la Băsescu, care, după ce a fost primar, a vrut, din lăcomie și poate că și din presiunea pe care grupul lui de interese o exercita, să sară la președinție. Și a forțat atunci lucrurile, a fost forțat, ne amintim”, a mai spus Doru Bușcu.

Despre Nicușor Dan, redactorul-șef Cațavencii a precizat că a pornit cu „o ideologie atractivă” la începuturile sale, aceea de a salva Bucureștiul.

L-a salvat de la rupt, dar te-ai aștepta ca dacă ăsta a fost scopul lui, să salveze Bucureștiul, și în timp ce alți colegi de-ai lui au vrut să salveze țara el a rămas să salveze Bucureștiul, după ce a câștigat al doilea mandat să salveze dracului, până la urmă, Bucureștiul, care, primul lucru de care are nevoie, e să fie salvat”, a declarat Doru Bușcu.

CITEȘTE ȘI:

Băsescu dă foc campaniei! | „Ai aflat! Cu Ionuț Cristache” | Invitat: Doru Buşcu

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cum au fraudat doi români statul britanic cu sute de mii de lire sterline?