Prima pagină » Știri politice » Două stadioane NOI vor purta numele Gheorghe Hagi și Nicolae Dobrin / Marcel Ciolacu: Onorăm doi mari sportivi ai țării

Două stadioane NOI vor purta numele Gheorghe Hagi și Nicolae Dobrin / Marcel Ciolacu: Onorăm doi mari sportivi ai țării

Premierul Marcel Ciolacu anunță că Executivul va adopta două proiecte de acte normative cu privire la construirea a două stadioane ce vor purta numele unor mari fotbaliști.

Ciolacu i-a mulțumit consilierului său onorific, Gică Popescu, cu care s-a sfătuit în această chestiune. Primul proiect este Stadionul Farul, demolat pentru viitoarea construcție care va purta numele lui Gheorghe Hagi.

Avem și două proiecte majore în domeniul sportului prin care onorăm doi mari sportivi ai țării și aș dori pe această cale să-i mulțumesc lui Gică Popescu, cu care m-am sfătuit în această privință. Primul este stadionul ce poartă numele marelui nostru fotbalist Gheorghe Hagi, la Constanța. Este un proiect de aproape 100 de milioane de euro, 18 000 de locuri, a transmis premierul, la începutul ședinței de Guvern.

Conform premierului, „al doilea stadion este numit Nicolae Dobrin, în cinstea acestui fotbalist român de excepție”. Stadionul din Pitești va costa circa 75 de milioane de euro și va avea 15 200 de locuri.

Noul stadion va fi încadrat în categoria UEFA 4, astfel că va putea găzdui meciuri de Champions League, Europa League și Conference League, dar și partidele naționalei României din preliminariile pentru EURO sau Cupa Mondială.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Prosport.ro
Reacția germanilor despre Dan Petrescu după ce au văzut că a slăbit 30 de kilograme din cauza tratamentului
Adevarul
Cine este generalul criminal de război trimis de Putin în Venezuela pentru a conduce peste 120 de soldați ruși. Sprijină regimul lui Maduro
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Ninge 10 zile fără oprire în aceste orașe din România. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare