Prima pagină » Știri politice » Dragnea, despre anchetarea miniștrilor în dosarul OUG 13: Nu înțeleg care e baza legală

Dragnea, despre anchetarea miniștrilor în dosarul OUG 13: Nu înțeleg care e baza legală

Dragnea, despre anchetarea miniștrilor în dosarul OUG 13: Nu înțeleg care e baza legală
Președintele PSD, Liviu Dragnea, nu înțelege "care este baza legală" în virtutea căreia DNA a deschis o anchetă în cazul OUG 13/2017. Liderul social-democraților susține că "asta nu poate să facă bine României" și se întreabă de ce nu s-a procedat în aceeași manieră când s-au adoptat "niște ordonanțe de urgență", una care modifica și Codul Penal și Codul de Procedură Penală, referindu-se la Guvernul Cioloș, și adăugând faptul că "s-a întâmplat la fel, într-o zi, fără dezbatere publică".

„Cred cu tărie că va rămâne acest Guvern pentru că majoritatea parlamentară nu poate fi ruptă. În același timp, nu sunt de acord cu incluziunea unei puteri a statului peste altă putere a statului. Nu înțeleg care e baza legală pentru care se face această anchetă, de ce nu se înțelege că asta nu poate să facă bine României. De ce nu s-a procedat în aceeași manieră când s-au adoptat niște OUG, una care modifica și Codul Penal și Codul de Procedură Penală, pentru că s-a întâmplat la fel, într-o zi fără dezbatere publică (…) Nu s-a anchetat nimic atunci (…) Eu nu cer să se ancheteze (…) Sunt absolut convins că acest Guvern va rezista poate tot mandatul. Dumnezeu știe ce se întâmplă. Din punctul de vedere al atacurilor de la președinte, instituții, acest Guvern va rezista. Susținerea de la partid e uriașă”, a declarat Liviu Dragnea, miercuri seară, la Antena 3, întrebat dacă actualul Guvern își va termina mandatul.

Luni, premierul Sorin Grindeanu declara faptul că nu a discutat cu miniștrii care au fost audiați la DNA în dosarul deschis privind OUG 13/2017, precizând că i „se pare un pic ciudat” ca aceștia să fie chemați în fața procurorilor anticorupție pentru a da explicații în contextul în care „Guvernul a acționat legal”. Totodată, președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, declara, în aceeași zi, că România este un caz unicat în Europa, în care procuratura anchetează deciziile politice ale Executivului.

„Eu cred că suntem un unicat în Europa, în care procuratura anchetează deciziile politice ale Guvernului. Acesta e și motivul pentru care am sesizat și Curtea Constituțională, pentru conflict între puterile statului”, afirma, atunci, Tăriceanu.

Săptămâna trecută, secretarul general al guvernului, Mihai Busuioc, a fost audiat în calitate de martor, în celași dosar, Secretariatul General al Guvernului fiind cel care se ocupă de organizarea și pregătirea ședințelor de guvern.

În aceeași cauză a fost audiată și Grațiela Gavrilescu, ministrul pentru relația cu Parlamentul, precum și ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu. 

În același dosar au mai fost audiați la sediul central al Direcției Naționale Anticorupție procurorul Constantin Sima, fost secretar de stat în cadrul Ministerului Justiției, în calitate de martor în dosar, dar și Oana Hăineală, procuror și fost secretar de stat în Ministerul Justiției, tot în calitate de martor.

Procurorii DNA au deschis o anchetă ca urmare a unei sesizări primite după adoptarea OUG 13. DNA a cerut documente Ministerului Justiției privind persoanele care au lucrat la redactarea proiectelor.

Ordonanța de urgență 13 a fost abrogată prin OUG 14 emisă de același Guvern Grindeanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
Care sunt orașele din România în care ninge de Revelion și de Anul Nou. Meteorologii Accuweather anunță iarnă grea
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
Larisa Iordache, cu inima frântă de sărbători. Crăciun cu lacrimi și dor pentru fosta gimnastă
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Astronomul care a rescris istoria Universului. A vrut să se facă iniţial preot. Mai târziu, mama sa a avut de suferit din cauza Bisericii