Prima pagină » Știri politice » Dragnea, despre devansarea termenului procesului său: E același lucru pentru mine

Dragnea, despre devansarea termenului procesului său: E același lucru pentru mine

Dragnea, despre devansarea termenului procesului său: E același lucru pentru mine
Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat, vineri, că e același lucru pentru el faptul că termenul procesului său a fost devansat cu trei luni, arătând că, așa cum ar fi mers la proces în luna februarie, va merge și în noiembrie.

Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat, vineri, că e același lucru pentru el faptul că termenul procesului său a fost devansat cu trei luni, arătând că, așa cum ar fi mers la proces în luna februarie, va merge și în noiembrie.

Întrebat cum vede faptul că a fost devansat termenul procesului său cu trei luni, Dragnea a răspuns: „La fel. Cum mergeam în februarie, merg și în noiembrie. E același lucru pentru mine”.

Întrebat de ce a fost devansat termenul, Dragnea a precizat: „Nu mă întrebați pe mine, că nu am decis eu”.

Dosarul „Fraudă la referendum”, în care sunt acuzați Liviu Dragnea și alte 74 de persoane, va începe în 15 noiembrie, după ce instanța supremă a admis cererea DNA și a schimbat primul termen de judecare a cauzei, stabilit inițial la 18 februarie 2014.

Înalta Curte de Casație și Justiție a preschimbat primul termen în dosarul „Fradă la referendum” și a stabilit ca judecarea în această cauză să înceapă cu trei luni mai devreme.

Instanța a admis astfel cererea transmisă în 9 octombrie de Direcția Națională Anticorupție, care a arătat că primul termen de judecată, stabilit de instanță la 18 februarie 2014, este prea lung și ar trebui schimbat pentru a se asigura judecarea cu celeritate a acestui dosar. Procurorii au susținut în cerere că dosarul este unul complet, cu numeroși martori.

Completul de judecată căruia i-a fost repartizat aleatoriu acest caz a făcut o cerere la Barou, în 10 octombrie, pentru stabilirea unor avocați din oficiu pentru toți inculpații din acest dosar.

Instanța supremă a înregistrat în 7 octombrie dosarul „Fraudă la referendum”, în care au fost trimiși în judecată Liviu Dragnea și alte 74 de persoane, și a stabilit primul termen în 18 februarie 2014.

Liviu Dragnea, secretar general al PSD la data faptelor, în prezent deputat și vicepremier, a fost trimis în judecată pentru infracțiunea de folosire a influenței sau autorității de către o persoană care deține o funcție de conducere într-un partid, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.

Potrivit rechizitoriului procurorilor, Liviu Dragnea, „cu ocazia organizării și desfășurării referendumului din 29 iulie 2012, a uzat de influența și autoritatea sa în partid în scopul obținerii unor foloase nepatrimoniale de natură electorală, necuvenite, pentru alianța politică din care făcea parte partidul reprezentat de inculpat, și anume îndeplinirea cvorumului de participare cu ajutorul voturilor obținute în alte condiții decât cele legale”.

Anchetatorii susțin că Dragnea a fost susținut în fraudarea referendumului de 74 de președinți și membri ai unor secții de votare din localități din județele Teleorman, Vrancea, Gorj și Olt. Aceștia au fost trimiși în judecată petnru falsificare, prin orice mijloace, a documentelor de la birourile electorale și introducerea în urnă a unui număr suplimentar de buletine de vot decât cele votate de alegători, infracțiuni comise sub forma autoratului, complicității sau a instigării.

„Infracțiunile reținute în sarcina persoanelor implicate în desfășurarea procesului de votare – președinți și membri ai secțiilor de votare – au constat în principal în aceea că ei și-au încălcat atribuțiile de serviciu referitoare la asigurarea unui proces corect de vot, înlesnind falsificarea listelor electorale (atât liste permanente cât și liste suplimentare), prin adăugarea de persoane care nu au făcut cerere de vot cu urna mobilă, care nu s-au prezentat la vot sau care nu se aflau în România la data referendumului, prin contrafacerea materială a semnăturilor acestora și introducerea în urne a unui număr de voturi corespunzător semnăturilor falsificate. În acest fel, numărul total de voturi exprimate a fost crescut artificial, prin includerea voturilor obținute prin falsificarea semnăturilor”, au scris procurorii în actul de sesizare a instanței.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei