Prima pagină » Știri politice » Dragnea, despre sesizarea lui Iohannis pe legile justiției: Nu o să îl cert. Meciul continuă

Dragnea, despre sesizarea lui Iohannis pe legile justiției: Nu o să îl cert. Meciul continuă

Dragnea, despre sesizarea lui Iohannis pe legile justiției: Nu o să îl cert. Meciul continuă
Mai multe pe gandul.info

„În primul rând nu o să îl cert pentru că nu vreau să pățesc ceva când merg la Cotroceni, dar eu am observat că există o foarte mare groază în legătură cu unele prevederi din aceste legi. Și probabil că aceia care sunt îngroziți, l-au influențat pe președinte ca să facă orice pentru a întârzia intrarea în vigoare a acestor legi. Am înțeles că a sesizat CCR, după ce s-a pronunțat Curtea privind constituționalitatea în ansambul legilor, o să vedem ce spune Curtea. Ceea ce mi s-a părut puțin, doar puțin exagerat, faptul că președintele și-a permis să îi spună Curții să nu cam decidă acum, ci să mai aștepte. Nu cred că este corectă această abordare, dar cred că este o foarte mică exagerare”, a declarat președintele PSD, Liviu Dragnea, solicitat să comenteze demersul președintelui Klaus Iohannis.

Liviu Dragnea a afirmat că este „absolut sigur” că „în această viață” vor intra în vigoare modificările aduse acestor legi și vor reprezenta un pas important într-o reformă a justiției necesară și „dorită de o parte din ce în ce mai mare”.

Solicitat să spună cine sunt cei care sunt „îngroziți” de modificările aduse legilor justiției, Dragnea a făcut trimitere la cei care au coordonat și au stăpânit un sistem de influență nociv.

„Cei care au coordonat un sistem și au stăpânit un sistem de influență nocivă și otrăvită asupra unor instituții, asupra unor persoane cu funcții de conducere și care încă mai încearcă sau mai speră să gestioneze și să coordoneze acest sistem care a generat încălcări grave ale drepturilor omului în România și foarte multe abuzuri. Putem să ne referim la ceea ce a apărut în spațiul public, la unitatea de elită de la Ploiești, despre care unii pot spune că este un exemplu de urmat, Doamne ferește!, protocoale secrete între SRI și instituții din sistemul judiciar și alte instituții, ceea ce ridică foarte multe semne de întrebare, pentru unii, pentru unii oferă certitudini că actul de justiție în anumite situații nu a fost corect”, a spus liderul PSD.

Dragnea a spus că unele prevederi generează teamă pentru că „unii s-ar putea să dea socoteală” pentru ce au făcut.

„Probabil că anumite prevederi care nu vor mai permite ca astfel de sisteme să funcționeze sperie și pentru faptul că unii s-ar putea să fie nevoiți să dea socoteală și pentru faptul că dispare posibilitatea de a influența. Spunea cineva ieri că există foarte mare nervozitate în legătură cu acea secție specială de investigare a magistraților, în schimb am văzut ce spune și CCR. Eu nu vreau să critic Consiliul Europei sau GRECO, nu îi acuz de subiectivism, ba dimpotrivă, dar tot persoana cu care am discutat ieri mi-a spus că judecătorii sunt foarte mulțumiți de înființarea acelei secții pentru că toată lumea dorește ca să nu mai existe niciun fel de posibilitate ca procurori să poată să creeze măcar senzația că judecătorii pot fi influențați (…) O să vedem. Meciul continuă”, a spus Dragnea.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat miercuri că va sesiza Curtea Constituțională și Comisia de la Veneția pe pachetul de legi ale Justiției.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Rafila: Prevenția și depistarea precoce, cheia în lupta împotriva diabetului
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Care este cel mai însorit loc de pe Pământ?