Prima pagină » Știri politice » Dragnea face pace cu premierii PSD: „Nu vreau ca Mihai Tudose să plece. Sorin Grindeanu a fost manevrat, dar nu mai e”

Dragnea face pace cu premierii PSD: „Nu vreau ca Mihai Tudose să plece. Sorin Grindeanu a fost manevrat, dar nu mai e”

Dragnea face pace cu premierii PSD: „Nu vreau ca Mihai  Tudose să plece. Sorin Grindeanu a fost manevrat, dar nu mai e
Mai multe pe gandul.info

Liviu Dragnea a recunoscut, miercuri seară, că PSD a fost foarte aproape să ia o decizie greșită în scandalul remanierii și să renunțe la al doilea premier în decurs de câteva luni. 

„Am fost foarte aproape să ne ducem către o decizie greșită sau proastă pentru noi, care ne putea afecta foarte mult. Situația lui Mihai Tudose a fost una foarte grea. Ce credeți că era în sufletul meu? Al doilea premier pe care trebuia să îl oferim ca ofrandă cuiva. De ce? Domnule, noi am câștigat alegerile, noi ducem la îndeplinire acest program de guvernare, noi facem România să fie o țară mai bună și mai dezvoltată și românii să aibă venituri mai mari. Cu toate piedicile. Nu am vrut ca Mihai Tudose să plece. Nu vreau să plece. E un premier bun, îl sprijin, îl sprijină și partidul, îl sprijină și colegii din guvern”, a spus Liviu Dragnea, la Antena 3. 

Pacea din PSD a fost confirmată și de premierul Mihai Tudose. „Nu sunt certat cu Liviu Dragnea. Acum două seri și domnia sa și cu alți colegi de la partid ne-a apucat aproape 1,00 noaptea lucrând pe diverse construcții bugetare și strategie de viitor de dezvoltare a țării. Am stat împreună; în timp ce noi eram împreună se știriza că ne certăm”, a susținut premierul. 

Grindeanu, „același om ca în 2015″

Liderul PSD l-a reevaluat, totodată, pe Sorin Grindeanu, despre care a spus că”a fost manevrat, dar nu mai e”.

Întrebat de ce și-a schimbat opinia despre fostul premier, despre care, în luna iunie, spunea că este „manevrat de anumite forțe”, șeful PSD a răspuns: „Nu (mai este manevrat – n.r.). Acum a ieșit. Poate vreodată va dori să spună. Mie nu mi-a spus, nici nu-l forțez. Dacă va considera că trebuie să spună vreodată, să se ușureze, să se elibereze, foarte bine”.

Întrebat despre motivele pentru care i-a oferit funcția de președinte al ANCOM lui Grindeanu, Dragnea a spus: „Pentru că eu nu sunt un om care urăște sau care poate să țină supărare. Eu am oameni cu care m-am certat de-a lungul vieții și peste o săptămână dădeam mâna senin, uitând că ne-am certat. Am avut foarte multe faze din astea în viață”.

El a precizat că un alt motiv a fost că Sorin Grindeanu „este același om ca în 2015”, când a fost susținut să fie în Guvern. „A avut acea perioadă, dar asta nu înseamnă că Sorin Grindeanu nu poate să fie un om care să nu poată să fie folosit, că are experiență acumulată. Aici nu e vorba de iertare, că eu nu sunt Dumnezeu, să iert”, a completat președintele PSD.

El a mai spus că premierul Mihai Tudose I-a spus că ar fi bine să discute cu Grindeanu „pentru a fi recuperat”. „Oricum aveam de gând să o fac, dar am zis să se mai liniștească. Am avut mai mult întâlniri cu Sorin Grindeanu și i-am spus că, după părerea mea, e bine (…) să găsim ceva unde să poată să presteze, fiind un om cu o pregătire bună. L-am întrebat de ce ar fi interesat și mi-a spus – ANCOM”, a mai spus Dragnea. 

 
 
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Doi frați de 17 și 19 ani s-au înecat la Olimp, sub privirile surorii lor. Ce fotografie i-au trimis mamei cu 30 de minute înainte
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Mediafax își continuă extinderea internațională și lansează Mediafax Italia, platforma de știri dedicată comunității românești din Italia