Prima pagină » Știri politice » Dragnea: Fondul de Dezvoltare și Investiții și-a arătat utilitatea. În doar 6 zile s-au depus 310 proiecte de peste 2,5 miliarde lei

Dragnea: Fondul de Dezvoltare și Investiții și-a arătat utilitatea. În doar 6 zile s-au depus 310 proiecte de peste 2,5 miliarde lei

Dragnea: Fondul de Dezvoltare și Investiții și-a arătat utilitatea. În doar 6 zile s-au depus 310 proiecte de peste 2,5 miliarde lei
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat vineri că Fondul de Dezvoltare și Investiții și-a arătat utilitatea încă din prima săptămână de funcționare, în doar șase zile fiind depuse 310 proiecte în valoare de peste 2,5 miliarde de lei, cele mai multe pentru infrastructura de transport, apă și canal.

„Fondul de Dezvoltare și Investiții și-a arătat utilitatea încă din prima săptămână de funcționare. În doar 6 zile s-au depus 310 proiecte în valoare de peste 2,5 miliarde de lei. Cele mai multe solicitări fac referire la infrastructura de transport, apă și canalizare, rețele de energie electrică și rețele de gaze, inclusiv extinderea acestora. Majoritatea proiectelor au întreaga documentație pregătită, inclusiv autorizația de construire sau devizele de lucrări”, a scris pe Facebook Liviu Dragnea.

El a adăugat că solicitările sunt analizate în ordinea înregistrării la registratura Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză și sunt soluționate în limita plafoanelor aprobate pentru anul 2019 în valoare de 5.000 milioane lei.

„Fondurile vor fi suplimentate în concordanță cu nevoie manifestate de autoritățile locale. Pentru lucrările executate se vor face plăți până la 500 milioane euro. În următorii ani, doar prin Fondului de Dezvoltare și Investiții, vor fi investiți 10 miliarde de euro în comunitățile din România. Așa cum am promis, schimbăm România în bine”, a conchis liderul PSD.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Ce este sindromul capului care explodează? Este mai comun decât crezi!