Prima pagină » Știri politice » Firea s-a înțeles cu premierul Tudose: O să primim ce i-am cerut

Firea s-a înțeles cu premierul Tudose: O să primim ce i-am cerut

Firea s-a înțeles cu premierul Tudose: O să primim ce i-am cerut
Mai multe pe gandul.info

„Am primit asigurări din partea premierului Tudose și a Guvernului în ceea ce privește trecerea în administrarea Muncipalității a terenului pe care vrem să construim Spitalul Metropolitan, un campus studențesc și un spațiu pentru facultatea de medicină. Proiectul este gata și este pe circuitul de aprobare, dar va fi de durată, pentru că va trebui să fie aprobat și de Parlament. Tot terenul pe care se va costrui spitalul, campusul și spațiul pentru facultate are 10 hectare. Jumătate din acest teren aparține SRTv, iar pe cealaltă jumătate se află o bază RATB. În consecință, noi vom solicita în următoarea ședință a Consiliului General, trecerea terenului de la RATB la primărie, ca să ne apucăm de treabă”, a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX, primarul general Gabriela Firea.

Precizările edilului vin după ce consilierul general PNL, Cătălin Deaconescu, a declarat că premierul refuză să ofere primăriei terenul pentru construirea spitalului.

„Premierul Tudose a refuzat-o pe doamna Firea și nu a vrut să-i dea acest teren din Pipera, care este al SRTv. Și este normal să o refuze, pentru că acel teren este foarte departe de multe cartiere bucureștene și nu este normal să faci acolo un spital unde mulți bucureșteni nu vor putea ajunge”, a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX, Cătălin Deaconescu, consilier general.

De altfel, inclusiv într-un proiect al Consiliului General al Municipiului București, aflat pe ordinea de zi , se arată că solicitarea către Guvern nu are „nicio finalitate în acest moment”.

„Menționăm faptul că a fost luată în calcul această posibilitate (n.r. – de relocare a autobazei RATB) deoarece, prin H.C.G.M.B. nr.295 din data de 19.07.2017, a fost făcută o solicitare către Guvernul României în vederea transmiterii imobilului situat în Șoseaua Pipera nr. 63-65, sector 2, din domeniul public al statului și admnistrarea Societății Române de Televiziune în domeniul public al municipiului București, solicitare care nu are nicio finalitate în acest moment”, se mai arată în expunerea de motive a proiectului.

Și viceprimarul Capitalei, Aurelian Bădulescu, a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX: A rămas în pasivitate această cerere (n.r. – cererea către Guvern). E ca și cum ai vorbit la pereți, de aia s-a ajuns aici”, a precizat Bădulescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Câți bani au primit eliminații Oase și Maria Pitică, de la Antena 1, pentru cele 7 săptămâni la Power Couple
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Diferența dintre mazărea congelată și cea la borcan. Care e mai sănătoasă
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Legătura dintre poluarea aerului și Alzheimer este acum mai clară ca niciodată