Prima pagină » Știri politice » Fostul viceprimar al Iașiului Romeo Olteanu, instalat în funcția de prefect în prezența lui Corlățean

Fostul viceprimar al Iașiului Romeo Olteanu, instalat în funcția de prefect în prezența lui Corlățean

Fostul viceprimar al Iașiului Romeo Olteanu, instalat în funcția de prefect în prezența lui Corlățean
Fostul viceprimar al Iașiului Romeo Olteanu a fost instalat, sâmbătă, în funcția de prefect al județului, în prezența ministrului Justiției, Titus Corlățean, el înlocuindu-l pe Marian Bosianu, care a ocupat acest post doar o lună și jumătate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Fostul viceprimar al Iașiului Romeo Olteanu a fost instalat, sâmbătă, în funcția de prefect al județului, în prezența ministrului Justiției, Titus Corlățean, el înlocuindu-l pe Marian Bosianu, care a ocupat acest post doar o lună și jumătate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Ceremonia instalării noului prefect al județului Iași a avut loc sâmbătă la prânz în Sala Mare a Prefecturii ieșene, în prezența ministrului Justiției, Titus Corlățean, a unor lideri locali PSD, PNL și PC, dar și a zeci de șefi de instituții din județul Iași.

Noul prefect al județului Iași este Romeo Olteanu, fost viceprimar PSD al municipiului Iași în perioada 2008-2012, el înlocuindu-l pe Marian Bosianu, instalat în acest post luna trecută, la propunerea PSD Iași.

Marian Bosianu a spus, în discursul său, că el a cerut înlocuirea sa din funcție și că pleacă din prefectură cu „sentimentul datoriei împlinite”. Bosianu a afirmat că va reveni la conducerea Gărzii Financiare Iași.

La rândul său, noul prefect al județului, Romeo Olteanu, a afirmat că va fi un prefect al dialogului și a promis că în timpul mandatului său Prefectura nu va fi folosită ca „instrument de atac politic”.

„Îi mulțumesc domnului Nichita (Gheorghe Nichita, primar al municipiului și lider al PSD Iași – n.r.) că în urmă cu patru ani m-a luat în echipa primăriei. Se pare că nu l-am dezamăgit”, a afirmat Romeo Olteanu.

La rândul său, ministrul Justiției, Titus Corlățean, a spus că noul prefect de Iași va trebui să vegheze la respectarea legalității în județ și a amintit că principala responsabilitate a acestuia va fi organizarea unor alegeri corecte, în toamnă, în județul Iași.

„Avem de adus pacea în această țară. România nu poate funcționa într-o țară cu război continuu, fără respectarea regulilor de bază a democrației”, a spus ministrul Titus Corlățean.

Romeo Olteanu a fost membru a trei partide, PNL (1992-1999), Partidul Moldovenilor (1999-2002) și PSD (din 2002).

Începând cu anul 1992, Olteanu a fost consilier local, iar în anul 2008 a fost ales viceprimar al municipiului Iași, el fiind considerat un apropiat al actualului primar PSD al Iașiului, Gheorghe Nichita.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp