Prima pagină » Știri politice » Fota: „Antonescu a făcut un gest neelegant, de forță, a vrut să arate că el e șeful”

Fota: „Antonescu a făcut un gest neelegant, de forță, a vrut să arate că el e șeful”

Fota:
Iulian Fota a declarat, vineri, pentru Mediafax, că președintele interimar Crin Antonescu a făcut un gest "neelegant", "de forță" prin demiterea consilierilor prezidențiali ai președintelui suspendat Traian Băsescu, dorind să arate că "el e șeful".

Iulian Fota a declarat, vineri, pentru Mediafax, că președintele interimar Crin Antonescu a făcut un gest „neelegant”, „de forță” prin demiterea consilierilor prezidențiali ai președintelui suspendat Traian Băsescu, dorind să arate că „el e șeful”.

„Este un element de forță. Întotdeauna a fost obsedat că nu e singurul președinte. Nu are eleganța de a aștepta finalizarea procesului și a vrut să arate că el e șeful”, a comentat Iulian Fota gestului lui Antonescu de a demite consilierii prezidențiali ai lui Băsescu.

Fota a spus că vor urma, probabil, schimbări în tot sistemul de siguranță națională.

„Probabil vor urma schimbări în tot sistemul de siguranță națională. De mine se împiedica în mod special. A fost un gest neelegant, de forță”, a mai spus Fota.

Președintele interimar, Crin Antonescu, a semnat vineri decretele de eliberare din funcții a consilierilor prezidențiali ai lui Traian Băsescu, respectiv Iulian Chifu, Iulian Fota, Cristian Diaconescu, Bogdan Drăgoi și Bogdan Mănoiu.

Potrivit unui comunicat al Administrației prezidențiale, Antonescu a semnat vineri eliberarea din funcție a cinci consilieri prezidențiali.

Este vorba despre consilierul prezidențial pe Afaceri Strategice, Securitate și Politică Externă, Iulian Chifu, dar și de consilierul prezidențial pentru securitatea națională, Iulian Fota, care este membru al CSAT.

De asemenea, a fost eliberat din funcție consilierul prezidențial Cristian Diaconescu, aflat la cancelaria președintelui, precum și a consilierului prezidențial pentru mediul de afaceri, Bogdan Alexandru Drăgoi, dar și consilierul prezidențial pentru afaceri europene, Bogdan Mănoiu.

Recomandarea video

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Benjamin Netanyahu ordonă extinderea zonei tampon israeliene în sudul Libanului
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Imagini din activitatea cerebrală a șoarecilor, transformate în videoclipuri