Prima pagină » Știri politice » Geoană îl trimite pe Ponta la judecata partidului pentru votul dat lui Antonescu în 2009

Geoană îl trimite pe Ponta la judecata partidului pentru votul dat lui Antonescu în 2009

Geoană îl trimite pe Ponta la judecata partidului pentru votul dat lui Antonescu în 2009
Cum comentează Geoană declarația lui Ponta

Fost candidat la prezidențialele din 2009, Mircea Geoană a precizat că nu contează atât votul premierului Victor Ponta, pe care nu i l-a acordat în primul tur, cât contează voturile celor 5,2 milioane de cetățeni care l-au ales pentru Cotroceni. Mai mult, fostul lider PSD l-a trimis pe Ponta la judecata partidului.

„Membrii noștri de partid, votanții noștri vor judeca această atitudinea domnului Ponta. Cu sau fără votul lui Victor Ponta, în primul tur din 2009, eu am câștigat peste 3 milioane de voturi, iar în al doilea tur 5,2 milioane de voturi, am câștigat alegerile din România și probabil am câștigat și-n ansamblu. Judecata aparține exclusiv milioanelor de români care m-au votat și au votat PSD în 2009”, a răspuns Mircea Geoană, întrebat cum comentează faptul că Victor Ponta nu l-a votat în primul tur din 2009.

Premierul Victor Ponta a declarat, joi, că în 2009 l-a considerat pe Crin Antonescu, pentru primul tur al prezidențialelor, schimbarea de care avea nevoie România, iar despre Mircea Geoană, al cărui șef de campanie era în acel an, președintele PSD a spus: „L-am votat în turul 2”.

Întrebat despre faptul că a votat, din 1990 încoace, mai mult candidați de dreapta, Ponta a răspuns: „Asta cu dreapta, hai sa fim serioși. La prezidențiale oamenii votează în primul rând candidatul”.

Întrebat de ce nu l-a votat pe Geoană în primul tur, fiind șef de campanie al acestuia, Ponta a răspuns: „L-am și votat în turul 2, dar în turul 1 l-am votat pe Crin Antonescu, am considerat că e schimbarea de care avea nevoie România”.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dormitul cu televizorul pornit. Ce spun specialiștii despre efectele asupra sănătății
Digi24
Lanțul secret de aprovizionare care alimentează războaiele Americii: povestea lui Will Somerindyke, sportivul devenit vânzător de arme
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună ianuarie 2026 cum nu a mai fost în România. Ce se întâmplă în București
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
„Asta e tot ce vreau eu”. Reacția virală a unei mame filipineze din România a emoționat internetul
Mediafax
Jucării periculoase de Crăciun. Cum unele jucării populare pot deveni un risc real pentru copii și părinți
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, gest sfâșietor când și-a văzut mama în sicriu. Nu s-a mai putut abține
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Efectul placebo și nocebo: cum așteptările noastre pot vindeca sau îmbolnăvi corpul