Prima pagină » Știri politice » George Simion îl acuză pe Nicușor Dan că EVITĂ dezbaterile organizate de mediul academic și de business / „Reprezintă parteneri și PILONI importanți”

George Simion îl acuză pe Nicușor Dan că EVITĂ dezbaterile organizate de mediul academic și de business / „Reprezintă parteneri și PILONI importanți”

George Simion, candidat în turul 2 la alegerile prezidențiale, a punctat absența contracandidatului său, Nicușor Dan, la dezbaterea organizată de Camera de Comerț și Industrie. 

Nicușor Dan a lipsit de la evenimentul cu oamenii de afaceri, deși primise invitația. Potrivit președintelui CCIR, acesta le-a transmis luni seară „că nu mai participa din motive de agendă”.

„Din păcate, contracandidatul meu a ales să nu se prezinte, după cum a ales să nu se prezinte nici ieri la Universitatea din București, deși confirmase înainte de turul al 2-lea prezența”, a spus George Simion.

Simion: Mulțumim că rezistați

Candidatul AUR le-a transmis mulțumiri antreprenorilor români pentru că sunt „parteneri corecți”.

„Cred ca este momentul ca cineva să vină în fața dumneavoastră și să vă spună mulțumesc. Mulțumim pentru că rezistați. Mulțumim că sunteți parteneri corecți. Mulțumim că ne plătiți salariile. În acest moment, impozitul pe muncă este cel mai mare din UE. Asta descurajează activitatea economică, la fel cum o fac și numeroase instituții de control”, a spus Simion.

Președintele AUR a subliniat că mediul academic, cel de business și instituțiile de cult „reprezintă parteneri și piloni importanți” în societatea românească.

„Acesta este motivul pentru care am acceptat o dezbatere părtinitoare, dar aflată într-un cadru instituțional, la Politehnica din București și am participat și la invitația celor de la Universitatea Babeș-Bolyai. Mediul academic, Academia Română, bisericile și instituțiile de cult din România, Armata, Camera de Comerț, cu toate sub-diviziunile sale, reprezintă parteneri și piloni importanți a ceea ce noi astăzi numim România”, a mai spus Simion.

În timpul discursului susținut în fața oamenilor de afaceri, Simion și-a prezentat prioritatea de a aduce România „la normalitate, la cadrul constituțional și revenirea la parteneriatul strategic cu SUA”.

„Am plecat din activitățile uzuale de teren pe care le am în această campanie pentru a onora invitația dumneavoastră, pe care o consider cât se poate de utilă, racordată la intențiile noastre, pentru că reprezintă astăzi aici o echipă care își propune revenirea la normal, revenirea la cadrul constituțional și revenirea la parteneriatul strategic pe care îl avem cu Statele Unite, care nu și-a produs încă toate roadele, cel puțin din punct de vedere economic.

Ne bucurăm că acest lucru a dat rezultate în domeniu militar și parțial al industriei militare, mai degrabă al achizițiilor în industria militară”, a mai menționat George Simion.

Vezi dezbaterea integrală:

Sursa foto: Mediafax

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Alertă în Marea Britanie. Cum acționează bandele de infractori din România și Albania care au terorizat cartierele rezidențiale
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Diferența dintre mazărea congelată și cea la borcan. Care e mai sănătoasă
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Cât costă în 2026 un filtru de particule și cum poți face singur curățarea DPF
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Mormintele de vânători-culegători arată cum erau organizate familiile din Epoca de Piatră