Prima pagină » Știri politice » Guvernul Bolojan, JURĂMÂNT la Palatul Cotroceni / Bolojan: Sper că vom auzi de lucruri bune pentru România / Salut prelung cu Marian Enache, șeful CCR

Guvernul Bolojan, JURĂMÂNT la Palatul Cotroceni / Bolojan: Sper că vom auzi de lucruri bune pentru România / Salut prelung cu Marian Enache, șeful CCR

Cabinetul condus de Ilie Bolojan va depune jurământul de credință în fața președintelui României, Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni. Tot astăzi, va avea loc prima ședință de guvern a noului executiv, transmite Palatul Victoria.

UPDATE Nicușor Dan, salut prelung cu Marian Enache, șeful CCR

La finalul ceremoniei de deunere a jurământului, președintele Nicușor Dan a salutat miniștrii și invitații. În partea dreaptă a sălii au fost prezenți oficiali a statului român și liderii partidelor din coaliție.

Președintele a dat mâna cu fiecare, însă, un salut prelung a atras atenția. Președintele CCR, judecătorul Marian Enache, l-a ținut de mână pe Nicușor Dan 14 secunde, într-un salut multiplu.

UPDATE Bolojan: Sper că vom auzi de lucruri bune pentru România

Ilie Bolojan, premierul României, afirmă că încheierea procedurii parlamentare și depunerea jurământului „încheie o perioadă de instabilitate și de interimate”.

„Avem acum și un guvern care se bazează pe o majoritate parlamentară importantă. Am încredere că în colaborare cu președintele României, sprijinindu-ne în Parlament, vom putea trece țara noastră prin această perioadă dificilă. Împreună, vom face tot ceea ce este posibil pentru acest lucru. Și sper că vom auzi de lucruri bune pentru România”

UPDATE Nicușor Dan dezvăluie motivele pentru care este „foarte optimist”

Nicușor Dan dezvăluie motivele pentru care este „foarte optimist”

„Pe de-o parte, pentru că avem un sector privat care este dinamic, care a reușit să dubleze PIB în zece ani. Pe de altă, avem ca obiectiv finalul lui 2026 intrarea în OCDE, și asta înseamnă mult mai multe investiții străine, asta înseamnă dobânzi mai ieftine, asta înseamnă încredere pentru economia din România.

O să fie un drum lung. Sunt optimist că o să ajungem să construim societatea care să aibă încredere în autorități și, prin asta, în ea însăși”, spune șeful statului.

UPDATE Nicușor Dan: Începem azi un nou capitol

Dragi români, începem azi un nou capitol, spune Nicușor Dan, după ce miniștrii au rostit jurământul de credință.

„Am văzut comentarii care se referă mai mult la trecut decât la viitor, legitime, însă noi, ca societate, trebuie să ne uităm în viitor. Invit partidele să acționeze ca atare”, afirmă șeful statului.

Președintele explică întârzierea în negocieri.

„A fost un imperativ problema fiscală și sunt fericit că partidele și-au asumat corecțiile pe care trebuie să le facă”, declară el.

UPDATE Membrii Cabinetului, înainte de jurământ

Miniștrii lui Bolojan se pregătesc să depună jurământul de credință în fața președintelui.

Știrea inițială.

După ce toți miniștrii propuși în cabinetul Bolojan au trecut cu aviz favorabil de comisiile de specialitate reunite din Parlament, noul executiv a fost votat în plenul reunit, pe repede înainte, cu 301 de voturi „pentru”, 9 „împotrivă” și nicio abținere.

Urmează ca miniștrii și premierul să depună jurământul de credință în fața președintelui Nicușor Dan, iar în jurul orei 21:00 Ilie Bolojan a chemat toți miniștrii la Palatul Victoria pentru prima ședință de guvern, anunță reprezentanții Guvernului.

În discursul său din fața Parlamentului, noul premier a spus că „Reformele vor începe cu statul și clientela politică”.

„Îi asigur pe toți cetățenii că reformele și eforturile pentru a readuce România pe cursul de dezvoltare și prosperitate vor începe cu statul și clientela politică (…) Suntem în fața unui test major. Dacă România va continua să se împrumute pentru cheltuieli mult mai mari decât își poate permite, chiar și pentru salarii și pensii, riscăm ca în viitor să nu le mai putem plăti deloc”, a declarat Bolojan.

Foto: Mediafax/ Andreea Alexandru


CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump susține că Iranul vrea să-l UCIDĂ: „Am lăsat instrucțiuni dacă voi fi asasinat”
Digi24
China i-a dat un ultimatum lui Putin privind folosirea armelor nucleare în Ucraina
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Prosport.ro
Are mari probleme financiare și a dezvăluit „cea mai mare greșeală” a vieții: „L-am dat eu, ca prostul! Eram general!”
Adevarul
Fuga din calea iadului: capcana mortală în care au sfârșit localnicii care fugeau de incendiile din Spania. Mărturiile supraviețuitorilor
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Crina Abrudan primește ajutor în afacerea cu haine de la toată familia. „Mă ajută și soțul, mă ajută și mama!”
Digi24
„Rețeaua morții” în care NATO va folosi inteligența artificială în România împotriva Rusiei
Cancan.ro
Echipa Vocea României s-a mărit în 2026. Cine s-a alăturat vedetelor cu greutate din PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Oamenii fără de care Imperiul Roman nu ar fi existat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Educația trece prin una dintre cele mai grave crize din ultimele decenii, avertizează un raport