„Sfatul meu către toți cei care incită la violență este să se oprească”, a declarat Ilie Bolojan, la Digi24. Președintele interimar, Ilie Bolojan le-a cerut oamenilor politici să renunțe să mai incite public la violență.
„Cred că în orice țară care se pretinde democrată și stabilă, violențele, așa cum s-a întâmplat ieri, dar și încurajarea la violențe (…) sunt de condamnat, astfel de lucruri nu ne pot duce într-o direcție bună”, a spus acesta.
Ilie Bolojan i-a îndemnat pe liderii politici să renunțe la amenințări și incitări la violență, cu referire la mesajele transmise de liderul AUR, George Simion.
„Sfatul meu către toți cei care incită la violență este să se oprească (…) Îndemnurile la violență sunt un lucru cu totul anormal, cu cât ai o funcție mai importantă, cu cât ai o vizibilitate mai mare, cu atâta constrângerea trebuie să fie mai mare, responsabilitatea trebuie să fie mai mare”, a transmis.
Reamintim că George Simion spus pe Facebook că toți „cei care au comis lovitura de stat ar trebui jupuiți în piața publică pentru ce au făcut”.
Ulterior, el a revenit supra declarației spunând că a fost vorba despre o metaforă.
CITEȘTE ȘI: