Prima pagină » Știri politice » Iliescu: Aderarea la NATO, parte din proiectul strategic al României post-revoluționare

Iliescu: Aderarea la NATO, parte din proiectul strategic al României post-revoluționare

Iliescu: Aderarea la NATO, parte din proiectul strategic al României post-revoluționare
Fostul președinte Ion Iliescu a declarat, într-un interviu acordat MEDIAFAX, că aderarea la NATO, care a avut loc la sfârșitul ultimului său mandat, a făcut parte din proiectul strategic al României post-revoluționare, care a întrunit în cel mai înalt grad consensul politic și social.

Fostul președinte Ion Iliescu a declarat, într-un interviu acordat MEDIAFAX, că aderarea la NATO, care a avut loc la sfârșitul ultimului său mandat, a făcut parte din proiectul strategic al României post-revoluționare, care a întrunit în cel mai înalt grad consensul politic și social.

Iliescu a arătat că acest proiect de integrare euro-atlantică a fost susținut de cetățenii români, care au acceptat costurile economice și sociale ale reformelor cerute pentru aderare

Fostul șef de stat a menționat că aderarea la un sistem de securitate colectivă a fost necesară din cauza instabilității din jurul României.

El a arătat că România a dovedit, în perioada premergătoare aderării, că este un stat matur, capabil să devină un furnizor de securitate și că nu a adus nici în NATO, nici în UE, elemente de conflict sau de instabilitate.

Iliescu a spus că, după aderare, Armata română s-a dovedit receptivă la schimbare și profesionistă, fiind capabilă să devină rapid interoperabilă cu armatele țărilor membre, lucru dovedit în Irak și în Afganistan.

Iliescu a spus că, dacă nu ar fi existat o anumită conjunctură în context european, România ar fi fost invitată să adere la NATO încă din 1997, la Madrid.

El a subliniat faptul că este „nedreaptă” susținerea „unora” că România a fost invitată să adere ca urmare a atentatelor din 11 septembrie 2001, și nu ca urmare a meritelor sale și ca o confirmare a succesului reformelor politice și militare.

Iliescu a spus că România are capacitatea de a își îndeplini angajamentele, lucru care reprezintă o realizare importantă.

El a spus că forța de descurajare pe care NATO o posedă este cea mai bună poliță de asigurare pentru toți membrii săi.

Fostul șef de stat a apreciat că România este în siguranță și la adăpost de consecințele crizei din Ucraina, politic și militar vorbind, dar „mai puțin” din punct de vedere economic.

Iliescu a mai spus că trebuie să ne dorim cu toții ca scutul antirachetă de la Deveselu să iasă din funcțiune „de bătrânețe”, fără a fi folosit vreodată.

Citiți integral interviul acordat agenției MEDIAFAX de către fostul șef al statului Ion Iliescu pe mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefii forțelor armate din Marea Britanie și Germania cer reînarmarea continentului: „Agresiunea și intențiile Rusiei se extind dincolo de Ucraina”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Epava unui vapor de lux scufundat în Lacul Michigan în urmă cu peste 150 de ani, găsită după șase decenii de căutări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Premieră într-un spital din România: Pacienții pot accesa dosarul medical online