Prima pagină » Știri politice » Klaus Iohannis: Experții nu sunt convinși că o testare în masă aduce un rezultat palpabil – VIDEO

Klaus Iohannis: Experții nu sunt convinși că o testare în masă aduce un rezultat palpabil – VIDEO

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, marţi seara, că experții în sănătate nu sunt convinși că testarea în masă ar putea avea rezultatele dorite. El a explicat de ce nu se ia în calcul un asemenea scenariu.

Întrebat în cadrul unei conferinţe de presă dacă în România se ia în calcul un scenariu care presupune testarea în masă, aşa cum face Slovacia, preşedintele a explicat de ce rezultatele acesteia ar putea deveni irelevante.

„Slovacia este singura ţară care şi-a propus un astfel de demers, premierul slovac ne-a informat. Experţii nu sunt convinşi că o testare în masă aduce un rezultat palpabil. Dintr-un motiv foarte simplu: noi doi dacă ne testăm acum şi rezultatul este negativ, oricare dintre noi dacă nu are mare grijă este posibil să ia boala mâine şi atunci rezultatul testului a devenit irelevant”, a afirmat Klau Iohannis.

Acesta spune că autorităţile aşteaptă să vadă rezultatele din Slovacia şi concluziile care pot fi trase.

„OMS nu recomandă testarea în masă, ci recomandă testarea în baza unor anchete epidemiologice, aşa cum se întâmpla la noi. Dar aşteptăm să vedem ce aduce această testare în masă din Slovacia şi dacă pot fi trase concluzii de acolo, atunci putem să ne facem o gândire”, a mai spus preşedintele.

În ultimele 24 de ore, în România s-au înregistrat 7.733 de persoane infectate cu virusul SARS CoV-2.

Iohannis: Nu luăm în calcul amânarea alegerilor

Președintele Klaus Iohannis a declarat că nu ia în calcul amânarea alegerilor, deși ne apropiem de 8.000 de cazuri de Covid-19 pe zi, iar specialilștii spun că în curând vom ajunge la 10.000 de cazuri pe zi.

Nu luăm în calcul amânarea alegerilor. Experții nu sunt de părere că se impune amânarea alegerilor. Putem să vedem și în lume ce se întâmplă. Chiar astăzi au loc alegeri în SUA, o țară mult mai rau lovită de pandemie. Nu putem să ne lovim de un anumit număr, ci trebuie să vedem ecoluția în întreg, să luăm acele măsuri care permit controlul extinderii parlamentului și atunci alegerile vor fi posibile.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mesaj RO-Alert în Tulcea după un atac rusesc cu drone la granița Ucrainei cu România
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani cere Codruța Filip pentru a cânta 50 de minute la nunta ta acum, după ce a rămas fără Valentin Sanfira
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Nazare, după ce România a câștigat arbitrajul privind „Casa Radio”: Un rezultat important care înseamnă protejarea banilor publici
Click
Două zodii intră într-o nouă etapă de viață. Luna Nouă din 17 aprilie le rescrie destinul
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Lidia Buble și Răzvan Simion, război total în tribunal pentru bani mulți. Finalul civilizat a fost doar de fațadă!
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorul ce a rezistat 140.000 de KM fără schimb de ulei. Caz real cu acest model: „Era mâzgă, era pământ, era absolut îngrozitor”
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este diferența dintre antropologie și sociologie?