Prima pagină » Știri politice » Korodi Attila, UDMR: Teodor Meleșcanu să își dea demisia pentru organizarea alegerilor din Diaspora

Korodi Attila, UDMR: Teodor Meleșcanu să își dea demisia pentru organizarea alegerilor din Diaspora

Korodi Attila, UDMR: Teodor Meleșcanu să își dea demisia pentru organizarea alegerilor din Diaspora
Liderul deputaților UDMR, Korodi Attila, a declarat, joi, că ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, ar trebui să își dea demisia pentru modul în care au fost organizate alegerile europarlamentare și referednumul pe justiție de duminică, în străinătate.

„Ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, ar trebui să-și dea demisia, pentru că au existat probleme de management la votul din Diaspora. În opinia mea personală, ar trebui să facă un pas înapoi,” a declarat Korodi Attila, la RFI.

Liderul de grup al deputaților UDMR a afirmat, despre ministrul de Interne, Carmen Dan, că nu are o părere foarte bine conturată, însă „acolo altele sunt elementele și problemele care au fost înainte și în campanie”.

Întrebat de ce nu ar trebui să-și dea demisia și Carmen Dan, Korodi Attila a răspuns: „Când vorbim de ziua de duminică, problemele au fost la secțiile de votare din Diaspora, din păcate”.​

Opoziția și președintele Klaus Iohannis au cerut demisia miniștrilor de Interne și Externe, respectiv Carmen Dan și Teodor Meleșcanu, pentru organizarea alegerilor europarlamentare și referendumului pe justiție din Diaspora. Ludovic Orban a anunțat chiar că va depune plângere penală împotriva ministrului de Externe.

În replică, ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, a declarat miercuri că „pur și simplu vinovat de votul în străinătate este practic președintele Iohannis”, pentru că a convocat referendumul după ce au fost stabilite secțiile de votare în străinătate.

De asemenea, Carmen Dan a susținut că nu va demisiona din funcția de ministru de Interne.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Ce mănânci înainte de culcare pentru un somn odihnitor?