Prima pagină » Știri politice » Liviu Dragnea: Mi-am depus la partid demisia din funcția de președinte executiv

Liviu Dragnea: Mi-am depus la partid demisia din funcția de președinte executiv

Dragnea: Am demisionat din funcția de președinte executiv al PSD

Liviu Dragnea a declarat că a avut o discuție cu președintele PSD, Victor Ponta, în care i-a transmis că nu revine asupra deciziei de a demisiona din funcționa din calitatea de președinte executiv. Pesedistul și-a înregistrat la partid demisia pentru ca această să devină operațională. 

„Nu cred că este în regulă să fiu președinte executiv al partidului după această condamnare”, a spus, la Palatul Parlamentului, Liviu Dragnea. El a precizat că după condamnarea în dosarul „Referendumul”, un an de închisoare cu suspendare, nu mai putea rămâne în funcția de președinte executiv și că și-a anunțat colegii încă de luni asupra acestei lucru. 

Imediat după condamnare, Dragnea a promis că nu se va răzgândi și va renunța la funcția deținută în partid. Ulterior, mai mulți lideri de filiale au transmis că nu sunt de acord ca Dragnea să renunțe la funcția sa și că acesta este util în continuare partidului. 

Victor Ponta a afirmat luni, la ieșirea din sediul PSD, că Liviu Dragnea nu este vinovat și că decizia în cazul său se va lua la Comitetul Executiv. Ședința de azi a CEX a fost însă amânată, motivul oficial fiind depunerea jurământului la Palatul Cotroceni de noul ministru al Dezvoltării Regionale. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul prinț Andrew, fratele regelui Charles, reținut în Marea Britanie. BBC: Este suspectat de abuz în funcție publică
Digi24
Alertă în Marea Britanie. Cum acționează bandele de infractori din România și Albania care au terorizat cartierele rezidențiale
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Două mari mituri despre Brâncuși, făcute praf chiar de ziua Maestrului
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Actrița din Baywatch, diagnosticată cu cancer de sân. Declarațiile sfâșietoare: Nu am cum să mă vindec...
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Michael Schumacher și cele 5 citate care i-au definit cariera de 7 titluri în Formula 1
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
S-ar putea ca frica de șerpi să nu fie înnăscută