Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu îi răspunde lui George Simion: Sunt două state, România şi Republica Moldova, unde trăiesc români

Marcel Ciolacu îi răspunde lui George Simion: Sunt două state, România şi Republica Moldova, unde trăiesc români

Premierul Marcel Ciolacu a afirmat marți, la Parlament, că așteaptă informațiile de la omologul său moldovean Dorin Recean, despre interdicțiile pe care le are George Simion. 

Am cerut scris şi le aştept. Cu domnul Recean am vorbit şi ieri, vorbim foarte des, cum este şi normal, a spus premierul.

Premierul Dorin Recean a afirmat luni seara că liderul partidului extremist AUR, George Simion, este considerat a face parte dintr-un efort de destabilizare în Republica Moldova, motiv pentru care autoritățile de la Chișinău au decis să îi prelungească interdicția de intrare în țară. Citește mai multe aici. 

Marcel Ciolacu a comentat şi afirmaţiile liderului Simion, care spunea că urăşte „din străfundul sufletului hotarul de la Prut”.

Sunt două state, România şi Republica Moldova, unde trăiesc români. La fel ca în România, trăiesc români şi în Republica Moldova, a spus Ciolacu.

Liderul AUR a declarat, marți, în cadrul unei conferințe de presă că „are un plan de unire” și că dorește să vadă „o singură țară”.

Republica Moldova, în opinia mea, nu este o țară, este un stat. Urăsc hotarul nedrept de la Prut. Nu văd niciun argument pentru ca al doilea stat românesc să continue să existe în altă componență decât în componența țării mame și nu îmi doresc perpetuarea unei statalități moldovenești diferite de România. Noi avem un plan de unire, nu ne dorim să mai existe Președinție, Parlament acolo la Chișinău. Vrem să avem o singură țară, cum aveam înainte ca doi criminali ai istoriei, Stalin și Putin, să ne despartă, a spus Simion.

CITEȘTE ȘI:

Ciolacu: Republica Moldova are nevoie de un Partid Social Democrat de stânga

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe