Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu: Nu m-am căsătorit cu Ponta și nu am făcut nicio alianță / Pricopie a fost ministru în Guvernul Ponta. Contextul politic al lui Tăriceanu e mai delicat

Marcel Ciolacu: Nu m-am căsătorit cu Ponta și nu am făcut nicio alianță / Pricopie a fost ministru în Guvernul Ponta. Contextul politic al lui Tăriceanu e mai delicat

Marcel Ciolacu: Nu m-am căsătorit cu Ponta și nu am făcut nicio alianță / Pricopie a fost ministru în Guvernul Ponta. Contextul politic al lui Tăriceanu e mai delicat
Marcel Ciolacu a declarat, joi, la emisiunea „Gândurile lui Cristoiu", că Victor Ponta nu avea cum să îl refuze pe Remus Pricopie pentru propunerea de premier, deoarece rectorul SNSPA a fost ministru în Guvernul Ponta. „Contextul politic al lui Tăriceanu e mai delicat", a subliniat Ciolacu.

„Contextul politic al domnului Tăriceanu e mai delicat decât contextul lui Victor Ponta. Eu am venit cu propunerea lui Remus Pricopie. Ponta nu avea cum să refuze, pentru că Pricopie a fost ministru în Guvernul Ponta. Propunerea a fost suficient de bună încât să o accepte”, a spus Ciolacu, la emisiunea „Gândurile lui Cristoiu”.

Liderul PSD a subliniat că nu a făcut o alianță cu Pro România, ci au avut doar o înțelegere politică pe propunerea de premier.

„Nu m-am căsătorit cu Ponta și nu am făcut nicio alianță. Este prima înțelegere punctuală, așa cum am vorbit și cu UDMR. A fost o înțelegere politică pe care Victor Ponta a respectat-o”, a adăugat Ciolacu.

PSD și Pro România l-au propus, joi, pe rectorul SNSPA Remus Pricopie pentru funcția de premier. Klaus Iohannis l-a desemnat însă tot pe Ludovic Orban.

Sursă FOTO: Mediafax Foto

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Noua formă de diabet despre care aproape nimeni nu vorbește: diabetul de tip 5
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Iuliana Dup, de la Pro TV, pentru cele 15 săptămâni de Desafio
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
De la hobby la profit. Tânărul care crește păsări „ca la țară” pentru a scăpa de alimentele procesate
Mediafax
Blocada SUA împotriva Iranului. Primele petroliere, interceptate de marina americană
Click
Momentul accidentului cumplit în care a murit o tânăra însărcinată. Impactul devastator, surprins de o cameră de bord
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezi au prezentat sistemul hibrid cu inteligență artificială care va bate Toyota
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Șeful Meta va avea în curând propria clonă digitală bazată pe Inteligență Artificială