Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu, la recepția Zilei Independenței SUA: Întăresc la rândul meu interesul pentru consolidarea cooperării în domeniul apărării

Marcel Ciolacu, la recepția Zilei Independenței SUA: Întăresc la rândul meu interesul pentru consolidarea cooperării în domeniul apărării

Premierul Marcel Ciolacu a participat miercuri seara la recepția organizată cu prilejul celei de-a 248-a aniversare a Zilei Independenței Statelor Unite ale Americii de Ambasada SUA în România. Șeful Guvernului a precizat că: ,,întăresc la rândul meu interesul pentru consolidarea cooperării în domeniul apărării, inclusiv prin dezvoltarea de parteneriate în domeniul industriei de apărare.”

Marcel Ciolacu a precizat că: ,,La nivelul societății românești există un grad ridicat de încredere și respect față de Statele Unite. Și cred că acest lucru se datorează în primul rând faptului că securitatea cetățenilor noștri este asigurată în mod direct prin Parteneriatul Strategic pe care îl avem cu Statele Unite ale Americii.”

De altfel, relația bilaterală pe care am construit-o are la bază valorile democratice pe care le împărtășim. Este o relație întărită de ajutorul României pentru eforturile Statelor Unite pe linia combaterii terorismului, de sprijinul acordat de Statele Unite pentru procesul de aderare la OCDE, precum și de apartenența noastră comună la NATO și de angajamentul bilateral clar în sprijinul Ucrainei, a mai spus Ciolacu.

Șeful Guvernului a punctat și importanța cooperării în domeniul apărării în privința relației dintre țara noastră și Statele Unite.

Domnul președinte a vorbit deja despre cooperarea noastră în domeniul militar și despre angajamentul nostru ferm pentru sprijinirea Ucrainei și întărirea Flancului estic al NATO. Subscriu afirmațiilor domniei sale și întăresc la rândul meu interesul pentru consolidarea cooperării în domeniul apărării, inclusiv prin dezvoltarea de parteneriate în domeniul industriei de apărare, a mai spus Ciolacu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
„Macron l-a trădat pe Merz și știe că va trebui să plătească”. Cum s-au inversat rolurile Franței și Germaniei în Uniunea Europeană
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună ianuarie 2026 cum nu a mai fost în România. Ce se întâmplă în București
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
„Asta e tot ce vreau eu”. Reacția virală a unei mame filipineze din România a emoționat internetul
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, gest sfâșietor când și-a văzut mama în sicriu. Nu s-a mai putut abține
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Una dintre cele mai faimoase fosile ar ascunde un membru cu totul nou al arborelui nostru genealogic