Prima pagină » Știri politice » Mediafax: Anamaria Gavrilă a sunat la 112 pentru a raporta prezența jurnaliștilor în fața grupului POT din Parlament

Mediafax: Anamaria Gavrilă a sunat la 112 pentru a raporta prezența jurnaliștilor în fața grupului POT din Parlament

Sursa: MEDIAFAX FOTO

Președinta POT, Anamaria Gavrilă, deputat, a sunat la 112, miercuri, aceasta solicitând sprijinul Poliției Capitalei pentru a scăpa de jurnaliști, care așteptau declarații. Surse oficiale au declarat, pentru MEDIAFAX, că Anamaria Gavrilă a fost cea care a suant la 112 pentru a cere sprijin, simțindu-se „agresată” de jurnaliștii care așteptau în Parlament declarații în urma deciziei CCR.

Polițiștii s-au prezentat la solicitare și urmează să prezinte un raport.

Potrivit Regulamentului privind acreditarea ziariştilor la Camera Deputaţilor, „ziariştii acreditaţi au acces la Centrul de presă, în sala de desfăşurare a şedinţelor plenare (în spaţiile special amenajate pentru presă), la şedinţele Comisiilor parlamentare, cu aprobarea acestora, în holul de la nivelul P 1 şi în alte spaţii unde se desfăşoară activităţi parlamentare. Accesul reprezentanţilor mass-media la Comisiile permanente ale Camerei Deputaţilor, la grupurile parlamentare şi la cabinetele membrilor Biroului Permanent este liber”.

UPDATE:

La data de 19 martie 2025, Poliția Capitalei a fost sesizată de către o femeie, în calitate de deputat, cu privire la faptul că ar exista între aceasta și mai mulți reprezentanți media divergențe verbale.

La fața locului s-au deplasat polițiști din cadru Secției 17, care au constatat faptul că reprezentanții mass-media se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, în zona unui hol din incinta Palatului Parlamentului.

Astfel, s-a stabilit faptul că reprezentanții mass-media nu au încălcat prevederile legale, zona respectivă permițând accesul acestora pentru desfășurarea activităților.

În urma verificărilor, persoana apelantă a fost sancționată contravențional, cu avertisment, conform prevederilor OG 34/2008.

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Președintele Donald Trump ar putea veni la București. El va fi invitat la un summit NATO
Digi24
Un actor este implicat în gruparea acuzată că exploata sexual tinere într-un club de striptease din Capitală (surse)
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan a făcut o vizită neanunțată la Consulatul României la Bruxelles. Ce scop a avut premierul
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Raportul toxicologic al lui Mario Berinde din Cenei e public. Ce au descoperit medicii legiști la analize. Detalii de ultimă oră din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Miopia este în creștere, iar un obicei comun ar putea fi de vină