Prima pagină » Știri politice » Nicușor Dan are un vis legat de USR. Cum vede partidul peste doi ani

Nicușor Dan are un vis legat de USR. Cum vede partidul peste doi ani

Nicușor Dan are un vis legat de USR. Cum vede partidul peste doi ani
Nicușor Dan a declarat, astăzi, că USR își propune să devină, în doi ani, al doilea partid din România, să se bată cu șanse la primăriile mari la viitoarele alegerile locale și să obțină un rezultat la alegerile parlamentare din 2020 care să îi permită să propună primul-ministru.

Nicușor Dan a declarat, astăzi, la Cluj-Napoca, la deschiderea primului Congresului Național al USR, că partidul pe care îl conduce are anumite obiective, dar își  păstrează politica de a nu face compromisuri, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„USR este un vis al oamenilor care nu au mai făcut politică, visul că ei vor fi la un moment dat așa de mulți încât în politică să prevaleze o uniune de oameni care intră acolo pentru binele comun nu ca să progreseze ei pe scara socială. USR este un vis împlinit, este în acest moment al treilea partid politic din România. Când se împlinește visul, începe responsabilitatea, USR este un partid care se ține de cuvânt. (…) USR își propune să devină în doi ani al doilea partid din România, să se bată cu șanse în primăvara lui 2020 la primăriile mari de orașe din România, să aibă un rezultat la alegerile parlamentare din 2020 care să îi permită să propună primul ministru. USR își propune să facă toate lucrurile astea păstrându-și politica de a nu face compromisuri”, a spus Nicușor Dan.

Potrivit acestuia, USR a anticipat că actuala coaliție guvernamentală PSD – ALDE „se va urca pe justiție” .”USR s-a ținut de cuvânt pe orice înseamnă derapaj de la statul de drept, a făcut opoziție prin toate mijloacele care îi stau la îndemână”, a spus liderul USR.

Congresul USR se desfășoară în perioada 12-14 mai, la Cluj-Napoca. Pentru funcția de președinte al USR și-au depus candidatura patru membri, printre care și actualul președinte Nicușor Dan. Ceilalți contracandidați sunt Emanuel Ungureanu, Șerban Marinescu și Cornelia-Florina German.

Pentru unul dintre cele 20 de locuri din Biroul Național s-au înscris peste 50 de candidați. Primii șapte candidați cu cele mai multe voturi vor fi vicepreședinți ai partidului.

Delegații la Congresul USR vor vota și Statutul partidului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Casele modulare, soluția pentru criza locuințelor din Europa?