Prima pagină » Știri politice » Nicușor Dan e milionar, conform ultimei declarații de avere. Are în conturi sume impresionante, rămase după alegerile prezidențiale, bani pe care a promis să-i doneze

Nicușor Dan e milionar, conform ultimei declarații de avere. Are în conturi sume impresionante, rămase după alegerile prezidențiale, bani pe care a promis să-i doneze

Nicușor Dan e milionar, conform ultimei declarații de avere. Are în conturi sume impresionante, rămase după alegerile prezidențiale, bani pe care a promis să-i doneze
Nicușor Dan

Președintele Nicușor Dan  și-a publicat marți, 30 iunie, declarația de avere pentru anul 2026. Din document rezultă că are în conturi sume impresionante – peste un milion de lei, bani care au rămas după ce a returnat o parte din donațiile din campania electorală.

Potrivit documentului care poate fi citit AICI , șeful statului a încasat anul trecut, pentru munca sa în funcțiile de primar general și președinte suma totală de 220.713 de lei. 127.146 au fost de la Primăria Generală, restul de la Palatul Cotroceni. În conturi, după ce a returnat donațiile din campania pentru prezidențiale, a rămas cu 1,24 milioane de lei în contul de campanie, iar alți aproximativ 37.000 de lei în alte două conturi. Președintele nu a oferit nici până astăzi informații complete despre persoanele care l-au împrumutat în timpul campaniei prezidențiale, invocând confidențialitatea datelor.

Președintele și-a publicat declarația de avere pe site-ul Administrației Prezidențiale deși, după decizia Curții Constituționale din mai 2025, nu mai era obligat să o facă.

De asemenea, o parte dintre consilierii de la Palatul Cotroceni și-au publicat declarațiile de avere pentru 2026.

Donații de 3,6 milioane de lei în campania electorală

Preşedintele a publicat şi lista donaţiilor primite pentru susţinerea candidaturii sale la alegerile prezidenţiale din 2025, care se întinde pe zeci de pagini.

Cele mai mari donaţii au fost primite de la Florin Talpeş şi Roxana-Măriuca Talpeş – 810.000 RON; Dan-Constantin Ostahie – 810.000 RON; Aurel şi Petronela Iancu – 500.000 RON; un donator persoană fizică, cetăţean român, care a solicitat ca identitatea sa să rămână confidenţială – 485.000 RON, Ana-Maria şi Bogdan-Petru Mihai – 250.000 RON.

În campania prezidențială, Nicușor Dan s-a împrumutat 58,5 milioane de lei și a primit donații de 3,6 milioane de lei. Legea prevede că un candidat care obține 3% în alegeri are dreptul la rambursarea sumelor cheltuite în campania electorală. Șeful statului a apelat însă la un artificiu financiar în timpul campaniei electorale. Nu a folosit în campanie întreaga sumă adunată sub formă de „împrumuturi”, ci doar 57,3 milioane de lei.

Diferența de 1,2 milioane de lei s-a dus „în contul personal al președintelui” și a fost utilizată pentru cheltuieli din precampanie – înainte de 4 aprilie 2025 – conform declarației pe care Nicușor Dan a făcut-o pentru Snoop.ro.

Autoritatea Electorală Permanentă a rambursat deja sumele cheltuite de candidați în noiembrie 2025. Nicușor Dan nu a primit întreaga sumă solicitată, 60,88 milioane de lei, ci cu 930.000 de lei mai puțin.

La 7 martie 2025, Nicușor Dan își depunea oficial candidatura la președinția României. El a mulțumit tuturor – atât donatorilor cât și voluntarilor –  în fața camerelor de filmat și a jurnaliștilor aflați la Autoritatea Electorală Permanentă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce obiecte din casă îi pot face rău pisicii? Iată ce spun specialiștii!