Prima pagină » Știri politice » O femeie din PSD spune că PNL a devenit, sub conducerea lui Orban, un partid misogin

O femeie din PSD spune că PNL a devenit, sub conducerea lui Orban, un partid misogin

O femeie din PSD spune că PNL a devenit, sub conducerea lui Orban, un partid misogin
Vicepreședintele PSD Roxana Mînzatu a afirmat, vineri, că sub conducerea lui Ludovic Orban PNL a devenit un partid misogin, în condițiile în care doar două femei sunt pe lista candidaților formațiunii la alegerile europarlamentare.

„Am văzut lista PNL pentru europarlamentare și nu pot să nu mă întreb ce părere are Organizația Femeilor Liberale despre faptul că pe această listă sunt doar 2 femei prezente dintre care una cel mai probabil pe un loc neeligibil. Ce mesaj vor liberalii să dea în Europa? Și care e următorul pas? Fără femei în funcții publice? Am crezut că derapajele verbale și inacceptabile ale lui Ludovic Orban din trecut la adresa prim-ministrului Viorica Dăncilă avea rațiuni ce țineau de lupta politică, o luptă politică murdară și de mahala așa cum înțelege Orban să o facă”, a declarat Roxana Mînzatu, printr-un comunicat de presă remis, vineri, MEDIAFAX.

„În schimb am observat de asemenea că partidul e misogin nu doar cu adversarii politici, ci și cu proprii colegi. În camera deputaților de exemplu au doar 11 femei din 68 de parlamentari ceea ce subliniază încă o dată viziunea președintelui și a conducerii actuale în privința promovării egalității de șanse și de gen”, a completat vicepreședintele PSD.

Aceasta a menționat faptul că lista pentru europarlamentare a PSD va fi una care va promova echilibrat reprezentarea feminină în Parlamentul European.

Biroul Politic Național al PNL a validat, joi, lista cu candidații pentru alegerile europarlamentare. Liberalii au ales ca lista să fie deschisă de realizatorul TV Rareș Bogdan, reînscris recent în partid.

Lista candidaților eligibili, validați de PNL este următoarea:

1. Rareș Bogdan, jurnalist Realitatea TV, 2. Mircea Hava, primar Alba Iulia, 3. Siegfried Mureșan, europarlamentar, 4. Daniel Buda, europarlamentar, 5. Adina Vălean, europarlamentar
6. Vasile Blaga, fost co-președinte PNL, fost președinte PDL, 7. Dan Motreanu, fost deputat, fost secretar general PNL, 8. Gheorghe Falcă, primar Arad, 9. Cristian Bușoi, europarlamentar, 10. Marian-Jean Marinescu, europarlamentar, 11. Vlad Nistor, 12. Mihai Țurcanu, europarlamentar, 13. Violeta Alexandru.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Destinație populară din Spania, sub amenințarea unui râu subteran toxic. Mercurul „invizibil” ajunge în mare
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Premieră astronomică în ultimele zile ale anului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Este adevărat că există două locuri în lume unde poți păși direct pe mantaua Pământului?