Prima pagină » Știri politice » PDL a depus plângeri penale împotriva Guvernului Ponta

PDL a depus plângeri penale împotriva Guvernului Ponta

PDL a depus plângeri penale împotriva Guvernului Ponta
Vicepreședintele PDL, Sulfina Barbu, a anunțat astăzi că democrat-liberalii au depus mai multe plângeri penale împotriva Guvernului Ponta pentru că nu a fost publicată în Monitorul Oficial erata Curții Constituționale privind predarea listelor electorale actualizate.

Vicepreședintele PDL, Sulfina Barbu, a anunțat astăzi că democrat-liberalii au depus plângeri penale împotriva Guvernului Ponta pentru că nu a fost publicată în Monitorul Oficial erata Curții Constituționale privind predarea listelor electorale actualizate. De asemenea, liderul PDL a cerut Guvernului Ponta să nu se mai folosească abuziv de instituțiile statului.

„Astăzi, PDL a formulat plângere penală împotriva domnului Ioan Moraru, secretar general al Guvernului, și a doamnei Adriana Costestu, directorul general al Regiei Autonome Monitorul Oficial, pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu. Cei doi, alături de prim-ministrul Ponta, refuză să publice o erată la o decizie a Curții Constituționale trimisă spre publicare încă de ieri. Mă refer aici la trei rânduri din decizia Curții privind respingerea constestațiilor referitoare la respectarea procedurii pentru organizarea și desfășurarea referendumului național din 29 iulie. Premierul Victor Ponta i-a promis președintelui Comisiei Europene Barroso că va publica deîndată orice hotărâre în Monitorul Oficial, iar el ne demonstrează astăzi că din nou folosește instituția în interesele USL. Cerem Guvernului Ponta să nu mai folosească instituțiile statului în interesele proprii și ale USL-ului și să nu mai prelungească criza politică din România”, a declarat Sulfina BArbu.

În cursul zilei de ieri, purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, a declarat pentru gândul că Guvernul condus de Victor Ponta este obligat să furnizeze Curții Constituționale datele actualizate pe care le-a cerut, în vederea validării sau a invalidării referendumului pentru demiterea lui Traian Băsescu.

„Comisia Europeană se așteaptă ca Guvernul român să respecte cererea Curții Constituționale privind datele actualizate și ca toate angajamentele pe care primul-ministru Ponta și le-a luat înaintea Președintelui Barroso să fie respectate pe parcursul acestui proces”, a declarat reprezentantul Comisiei Europene.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Psihologia din spatele nedreptății emoționale și cum să ne protejăm. De ce cei dragi ne ignoră, dar îi răsfață pe alții?