Prima pagină » Știri politice » Petre Roman, despre revizuirea Constituției: Va trebui să găsim o formulă de compromis între statul laic și credința în Dumnezeu

Petre Roman, despre revizuirea Constituției: Va trebui să găsim o formulă de compromis între statul laic și credința în Dumnezeu

Petre Roman, despre revizuirea Constituției: Va trebui să găsim o formulă de compromis între statul laic și credința în Dumnezeu
Deputatul PNL Petre Roman a declarat, miercuri, că ar trebui să se găsească o formulă de compromis în ceea ce privește caracterul de stat laic al României și credința în Dumnezeu "ca sursă a națiunii", cu ocazia revizuirii Constituției.

Deputatul PNL Petre Roman a declarat, miercuri, că ar trebui să se găsească o formulă de compromis în ceea ce privește caracterul de stat laic al României și credința în Dumnezeu „ca sursă a națiunii”, cu ocazia revizuirii Constituției.

Roman a fost întrebat cum vede propunerea ca în textul constituțional să fie inclusă o prevedere legată de creștinătate sau Dumnezeu.

„Referirea să spunem la sursele legitimității noastre eu cred că este corectă. Acuma, în același timp, noi afirmăm în Constituție că România este un stat laic (…) Știți bine că atunci când s-a încercat să se elaboreze o Constituție a Europei, aceste referiri n-au fost până la urmă acceptate. Prin urmare, cu toată deschiderea pentru această propunere, va trebui să găsim o formulă care să facă apel atât la să spunem sursele națiunii noastre, în care fără îndoială că există credința în Dumnezeu, și ideea că statul ca stat modern este un stat laic. Vom vedea în ce măsură această chestiune este posibilă”, a declarat Roman.

Sinodului mitropolitan al Moldovei și Bucovinei a hotărât inițierea unor acțiuni de sensibilizare a oficialităților, în sensul introducerii în viitoarea Constituție a unor articole care să facă referire la numele lui Dumnezeu sau care să sublinieze rolul familiei în societate.

Potrivit unui comunicat al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, remis miercuri agenției MEDIAFAX, Sindodul mitropolitan a hotărât în ședința din 5 martie, printre altele, „inițierea unor acțiuni de sensibilizare a oficialităților, în sensul introducerii sau revizuirii, în viitoarea Constituție a României, a unor articole care să facă referire la numele lui Dumnezeu sau care să sublinieze rolul familiei în societate, importanța tradiției creștine a poporului român, evidențierea rolului pe care Biserica Ortodoxă Română l-a avut și îl are în istoria țării, a necesității predării religiei în școală, precum și importanța susținerii românilor aflați în afara granițelor țării”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Istoria agitată a unui conac englezesc. A aparținut unui rege, acum este abandonat
Digi24
De ce China poate câștiga războiul din Iran fără să tragă un singur foc
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
Gigi Becali, oprit de polițiști! De ce l-au întors din drum la înmormântarea lui Mircea Lucescu
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
Mediafax
Cum se vopsesc ouăle de Paște natural: Trucuri cu coji de ceapă, sfeclă sau varză roșie
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
Armistițiul cu Iranul. Trump s-a trezit în situația despre care el însuși avertiza: „Când celălalt simte miros de sânge, ești terminat”
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
La ce viteză are mașina cel mai bun consum de carburant?
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât de des ar trebui spălați blugii?