În urma neregulilor găsite la restaurantul de la Camera Deputaților, Cristian Popescu Piedone a închis, joi, toată unitatea, pentru 6 luni. Peste 700 de kg de carne expirată, veche chiar și de un an, mâncăruri gătite de peste o lună, congelate, lipsă gramaj la porție, în loc de 50 g, erau 20 de grame, au fost câteva dintre neregulile găsite de comisarii ANPC la unul dintre restaurantele din Parlament.
„Grav! Grav!”, a spus Piedone.
„Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a efectuat astăzi 13 Martie 2025 un control la punctul de lucru al MAGNIFIC ONLINE SRL, situat în Str. Izvor, nr. 2-4, Palatul Parlamentului (Salon Brâncovenesc), CUI 46325353 sub coordonarea Președintelui instituției Cristian Popescu Piedone. Controlul a relevat multiple nereguli care pun în pericol siguranța alimentară a consumatorilor, iar măsurile dispuse sunt de natură să protejeze sănătatea publică și să asigure respectarea reglementărilor în vigoare.Principalele nereguli constatate în cadrul controlului:1.Nereguli în depozitarea produselor alimentare:•La inspecția camerei de congelare, s-au identificat produse alimentare care nu respectau lanțul termic, fiind schimbate din refrigerare în congelare.•Produse cu data limită de consum depășită, inclusiv pastrama de vită boierească, pastrama de vită și carne tocată din pulpă de pui.•Preparate culinare finite, cum ar fi ardeii umpluți, tocănița de porc/pui și varza călită, nu aveau etichete corespunzătoare, fapt ce împiedica verificarea conformității și a termenului de valabilitate.2.Deficiențe la nivelul spațiilor frigorifice și de depozitare:•Spațiul frigorific destinat băuturilor răcoritoare era folosit pentru depozitarea materiilor prime și sosurilor, contrar instrucțiunilor producătorilor privind temperatura (0-4°C), iar temperatura măsurată era de peste 6°C.•Spațiul frigorific de refrigerare al cărnii prezenta temperaturi între 8-11°C, mult peste limitele legale.•Pe culoarul de trecere din zona de producție au fost găsite produse (carne de pui în stare de refrigerare) depozitate la temperatura mediului ambiental.3.Probleme de igienă și întreținere:•Pavimentul unității prezenta fisuri și ciobituri, iar gura de scurgere era descoperită, neigienizată, cu prezența insectelor vii (gândaci de bucătărie).•Hota unității acumula masiv grăsime arsă și impurități, iar sistemul de ventilație era murdar.•Lada congelator prezenta acumulări masive de gheață pe pereți și impurități, iar chederele erau neigienizate și deteriorate.4.Utilizarea echipamentelor necorespunzătoare și deteriorate:•Ustensilele utilizate în procesul de producție erau uzate și neprofesionale, iar tăvile de coacere prezentau semne avansate de arsuri.5.Deficiențe structurale și de igienă în unitate:•Faianța era deteriorată pe holul de trecere și în zona magaziei de depozitare a materiilor prime.•Camera de depozitare congelare avea cheder murdar și ușa prezenta semne de rugină.6.Nerespectarea reglementărilor de comercializare:•Zona de comercializare a preparatelor culinare finite nu respecta temperatura de păstrare.•Lipsa listei de meniu, contrar prevederilor Ordinului 201/2022 al ANPC.7.Lipsa documentației obligatorii:•La momentul controlului, reprezentanții unității nu au prezentat autorizația de funcționare, documentul de înregistrare sanitar-veterinară, certificatul emis de Direcția de Sănătate Publică și registrul unic de control.
Măsuri aplicate:•S-au aplicat 5 sancțiuni contravenționale în valoare de 72.000 lei.•S-a dispus măsura OTPS (In plus a fost propusă măsura de oprire a activității până la 6 luni).•S-a dispus retragerea de pe piață a 286 kg de produse alimentare, în valoare de 15.070 lei, care nu respectau condițiile de siguranță alimentară.”
„Parlament, Restaurantul Camerei Deputaților, peste 700kg de produse din carne expirate, fără date de identificare, mâncăruri gătite de peste o lună, o lună congelate, ceea ce este interzis, lipsă gramaj aproape jumătate la la porție, la pieptul de pui, la șnițelul de pui, la chec, în loc de 50g se dădeau 20g, la alte produse…de fapt la toate produsele, inclusiv mâncare gătită, lipsă gramaj, proteină carne. Restaurantul a fost închis pe o perioadă de șase luni de zile pentru remediere.
Inclusiv gândaci, care este în atribuția agentului economic, nu a Camerei Deputaților, respectiv a societate care are o concesiune pe 2 ani de zile cu Camera Deputaților.
Am chemat secretarul general al Camerei Deputaților și am zis că le vom face o adresă pentru rezilierea acestui contract, să vină un agent economic responsabil care să respecte condițiile de prestare către consumatori, de la gramaj până la această carne. Ciorbele ținute de nu știu când în congelator, în spații deschise…. Multe, multe, multe nereguli, multe nereguli. Amenzile sunt doar pentru această societate în jur la 300.000 lei și măsuri complementare zugrăvit, spălat, curățat ustensile, înlocuire anumite agregate. Au termen în șase luni sau cât se mișcă mai repede. Dar, repet, propunerea este ca să rezilieze Camera Deputaților așa ceva, că este inadmisibil”, a povestit șeful ANPC.
Comisarii ANPC au rămas șocați de vechimea unora dintre produsele care erau servite aleilor, la restaurantul Camerei Deputaților.
„Nici la chinezești, și nici în piață n-am găsit atâta carne expirată, de între două luni și un an de zile. Era marfă din 2024, luna a 2-a, de un an de zile, expirate.
De la produse de măcelărie, mezeluri, carne tocată sau fripturi care erau ținute în congelator după ce au fost tratate termic, se scoteau, puneau niște sosuri sau le băgau la chifteluțe cu sos și, papa bun, că e bine.
N-am venit că sunt deputați sau senatori, ci și personal care muncește sunt toți, cu toții sunt consumatori și dacă în interiorul Parlamentului României există asemenea abateri, înseamnă că avem o problemă la nivel național și lucrurile astea n-am să le tolerez”, a subliniat Piedone, pentru Gândul.